reklama

Prezidentem Zimbabwe se v pátek stane Mnangagwa, nahradí odvolaného Mugabeho

Odvolaný viceprezident Emmerson Mnangagwa bude od pátku zastávat roli nové hlavy státu Zimbabwe. Informaci ve středu uvedla zimbabwská státní televize ZBC. Mnangagwu nedávno sesadil prezident Robert Mugabe, který tak vyvolal armádní převrat, po němž v úterý rezignoval.

Mohlo by vás zajímat

Mnangagwa se ve středu odpoledne vrátí do vlasti ze zahraničí, kde po svém odvolání z bezpečnostních důvodů pobýval. Tiskové agentury již dříve uvedly, že si ho jako novou hlavu státu přeje armáda i vládnoucí strana Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF).

Mnangagwa působil jako šéf bezpečnosti a je populární mezi generály, kteří minulou středu de facto převzali v Zimbabwe moc. Od té doby drželi vojáci Mugabeho i některé ministry v domácím vězení.

Mugabe odvolal Mnangagwu 6. listopadu. Ministr informací tehdy uvedl, že dlouholetý spolupracovník hlavy státu jevil „známky neloajálnosti“. Podle médií se tak měla uvolnit cesta k nástupnictví pro Mugabeho choť Grace, která dříve Mnangagwu obvinila z osnování převratu.

Mugabe odstoupil z funkce, když parlament na úterním zasedání zahájil proces odvolání prezidenta z úřadu. Odchod třiadevadesátiletého autoritářského prezidenta přivítaly davy v ulicích Harare a příznivé reakce zazněly i od zahraničních státníků.

Mugabe vedl bývalou britskou kolonii na jihovýchodě Afriky od získání nezávislosti v roce 1980 a byl nejstarší hlavou státu na světě. Proti jeho vládě se konaly opakované demonstrace, které někdy přerostly v násilnosti. Zimbabwe se řadu let potýká s vysokou nezaměstnaností, hyperinflací či nedostatkem potravin.

 

 

Zdroj: ČTK

Prezidentem Zimbabwe se v pátek stane Mnangagwa, nahradí odvolaného Mugabeho Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Prodej elektromobilů celosvětově vzrostl o 63 %

    Byznys ·

    Zájem o elektromobily byl ve třetím čtvrtletí meziročně vyšší, když stoupl o 63 % a překročil hranici 287 000 aut. Růst podpořila především vysoká poptávka v Číně. Inf…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.