reklama

Prince po sobě zanechal jednu z nejprodávanějších kariér v hudební historii

Ve čtvrtek večer obletěla svět zpráva o smrti amerického zpěváka a multiinstrumentalisty Prince. Ten po sobě zanechal jednu z nejvlivnějších a nejprodávanějších hudebních kariér v historii.  Legendární hvězda tvrdě bojovala, aby ochránila svou značku. Podle serveru CNN například nenajdete žádný z jeho oficiálních videoklipů na YouTube.  

Mohlo by vás zajímat

Prince měl podle Recording Industry Association of America dohromady 16 platinových alb a to jako sólový umělec i člen kapel Prince & The Revolution a Prince a The New Power Generation. Termín platinová deska je ocenění, které předává hudební vydavatelství svému interpretovi za úspěšný prodej jejich děl. V každé zemi se samozřejmě počet prodaných kusů, za které je ocenění uděleno, liší. V USA je to milion prodaných desek. Jeho nejvlivnější album z roku 1984 „Purple Rain“, které obsahuje hity jako „When Doves Cry“ a „I Would Die 4 U“, bylo platinové třináctkrát.

Prince také vyhrál sedm cen Grammy, jednoho Oscara za nejlepší filmovou melodii a byl uveden do rokové síně slávy.

Podle CNN byl Prince také velmi chytrý obchodník, který držel svou muziku pevnou rukou. Například nenajdete žádné z jeho oficiálních videoklipů na YouTube. Také se snažil omezovat použití jeho hudby na streamovacích službách. Namísto smlouvy se Spotify a Apple Music se například rozhodl v exkluzivní dohodu s menší streamingovou službou TIDAL.

„Prince se vždy cítil silně ohledně svého hlasu, svého postavení a značky,“ řekl pro CNN David Bakula, analytik Nielsen Music. „On nedělal věci, aby se stal populární. U něj to bylo spíše: ,Tohle budu dělat, protože jsem Prince a já dělám rozhodnutíʻ.“

 

 

Zdroj: CNN, Zet

Prince po sobě zanechal jednu z nejprodávanějších kariér v hudební historii Foto: Anthony Correia / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.