reklama

Privatizaci velkých ruských společností budou mít na starosti domácí banky

Privatizaci velkých ruských společností mají mít letos na starosti tři domácí investiční banky. Informovalo o tom včera ruské ministerstvo hospodářského rozvoje. Agentura Reuters už v minulosti varovala před tím, že západní investiční banky se v Rusku při plánovaných privatizačních projektech obávají radit kvůli riziku, že by tak mohly porušit sankce uvalené na Rusko.

Mohlo by vás zajímat

Ministerstvo včera oznámilo, že pro organizaci privatizace ropné společnosti Bašněfť vybralo banku VTB Capital. O privatizaci těžaře diamantů Alrosa by se měla postarat Sberbank CIB a na privatizaci finančního ústavu VTB Bank má dohlížet firma Renaissance Broker. Návrh ministerstva nicméně ještě musí schválit ruská vláda.

Moskva plánuje prodej více než poloviny společnosti Bašněfť a zhruba jedenáctiprocentních podílů ve firmách Alrosa a VTB Bank. Ruské ministerstvo financí spoléhá na to, že příjmy z privatizace pomohou zajistit, aby rozpočtový schodek v letošním roce nepřekročil tři procenta hrubého domácího produktu.

Při absenci západních bank v privatizačním procesu by nicméně pro Rusko mohlo být obtížnější prodat státní majetek za atraktivní cenu. Mohl by se totiž snížit zájem ze strany zahraničních investorů, kteří se obvykle řídí doporučeními těchto bank.

Veřejné finance v Rusku jsou nyní pod značným tlakem kvůli nízkým cenám ropy. Prodej ropy a zemního plynu zajišťuje v Rusku více než polovinu příjmů státního rozpočtu. Ruská ekonomika se loni kvůli poklesu cen ropy a hospodářským sankcím propadla o 3,7 procenta. Zaznamenala tak nejvýraznější pokles od roku 2009, kdy světovou ekonomiku svírala globální finanční krize.

 

 

Zdroj: ČTK

Privatizaci velkých ruských společností budou mít na starosti domácí banky Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.