reklama

Protiromské demonstrace na jihu Čech pokračují

Při střetu demonstrantů s policií na českobudějovickém sídlišti Máj, který skončil v noci na neděli, bylo zraněno osm lidí.

Mohlo by vás zajímat

Policisté zadrželi 136 osob, v šesti případech zahájili trestní řízení kvůli podezření z násilí proti úřední osobě, řekla dnes ČTK mluvčí policie Lenka Holická. Obviněn zatím nebyl nikdo, všechny zadržené policie už propustila. Policisté demonstrantům zabavili pětadvacet zbraní - boxery, tyče, plynové zbraně, baseballové pálky. Zásah policie primátor Českých Budějovic Juraj Thoma považuje za naprosto profesionální.

"Policisté omezili na svobodě 136 osob, v šesti případech zahájili úkony trestního řízení, a to pro podezření ze spáchání trestného činu násilí proti úřední osobě, ve 130 případech se lidé dopustili přestupkového jednání. Dalších 22 lidí policisté předvedli za účelem zjištění jejich totožnosti," uvedla Holická.

"V českobudějovické nemocnici lékaři ošetřili v sobotu osm lidí z demonstrace, z nichž bylo šest aktivistů a dva policisté. Až na jednoho, který v nemocnici zůstal s otřesem mozku, byli všichni propuštěni. Většinou šlo o zranění typu pohmožděniny, tržné rány," řekla ČTK mluvčí nemocnice Ivana Kerlesová. V sobotu 29. června po první demonstraci bylo ošetřeno 13 lidí, z nichž bylo deset aktivistů a tři policisté. I tehdy byli všichni, až na jednoho s otřesem mozku, propuštěni domů na doléčení.

Policie v sobotu vpodvečer zasáhla na sídlišti proti účastníkům protiromské demonstrace, ti se tam přesunuli z centra města, kde magistrát zrušil jejich neohlášené shromáždění. Účastníci se chtěli z náměstí vydat hromadně právě na sídliště, kde žije početná romská komunita. Na místě je čekaly stovky policistů.

Policejních výzev k opuštění místa stovky lidí neuposlechly, na místo naopak přicházeli další lidé. Těžkooděnci a policisté na koních demonstranty vytlačovali, aby zabránili jejich střetu s obyvateli sídliště. Romy ale v ulicích vidět nebylo. Policie proti demonstrantům použila i granáty se slzným plynem. Dvě přistavená vodní děla zůstala nevyužitá. Policejní hlídky byly na sídlišti celou noc. I dnes sídlištěm procházejí strážníci a policisté.

Sobotní zásah považuje primátor Thoma za naprosto profesionální, policie podle něj nic nepodcenila v přípravách, na místě byl dostatek lidí i techniky. Zdůraznil, že českobudějovické sídliště Máj není Chánov nebo Matiční, místa obývaná téměř výhradně Romy. Na Máji žije 22.000 obyvatel, z nichž přibližně 400 patří k romské menšině.

Na sídlišti nejsou žádné vybydlené domy, rozbitá okna, vraky aut v ulicích či hromady odpadků. "Sídliště je kompletně opravené, lidé, kteří bydlí v panelových domech, investovali velké peníze do oprav a zateplování, město v posledních pěti letech investovalo 200 milionů korun do revitalizace veřejných ploch, do budování dětských hřišť, zeleně, chodníků i parkovacích míst. Neleží na okraji zájmu," zdůraznil primátor. Není ani sociálně jednodruhové, je pestré. Na okrajích se staví nové domy a byty se dobře prodávají, dodal.

Na sídlišti vykonává terénní sociální práci několik občanských sdružení i církevních institucí a jejich organizací, jejichž činnost město spolufinancuje. Zaměřují se především na volný čas mládeže z menšinové komunity. "Jestli je tam dostatek hřišť, uvidíme, budeme mít k tomu v úterý setkání s občany. Umíme vyřešit i zvýšený dohled nad bezpečností obyvatel, ale řešit neumíme sociální dávky. Lidé si nejvíce stěžují na systém výplaty dávek, že je nespravedlivý a je zneužíván menšinou," poznamenal Thoma.

Napjatá situace na sídlišti Máj panuje od pátku 21. června. Tehdy se na hřišti dostaly děti do konfliktu, do něhož se zapojilo asi 100 dospělých.

Zdroj: ČTK

Protiromské demonstrace na jihu Čech pokračují Foto: ČTK/Veis David

reklama

Další články

 1. Rolling Stones v Hyde Parku

  ·

  Legendární britští Rolling Stones na sobotním koncertě v londýnském Hyde Parku zahráli na nostalgickou notu.…

 2. Bývalý papež Jan Pavel II. bude svatým

  Společnost ·

  Papež Jan Pavel II. stál v čele katolické církve bezmála 27 let. Svatým bude prohlášen osm let po své smrti. Rozhodl o tom Papež František.…

 3. Rozsudek v kauze MUS padne v říjnu

  Společnost ·

  Rozsudek v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) bude vynesen 10. října. Oznámil to soudce ve švýcarském městě Bellinzona na závěr soudního přelíčení.…

 4. ČSAD Vsetín nakoupila 17 čínských autobusů

  Byznys ·

  Největší autobusový dopravce ve Zlínském kraji, společnost ČSAD Vsetín, nakoupil čínské autobusy značky Yutong. Jde o 17 ekologických a částečně nízkopodlažních autobusů.…

 5. 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje

  Společnost ·

  Ve Velehradu oslavují 1 150 let od příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu nejvíce. Celá akce vypukne ve čtvrtek 4. července, na který je naplánovaný Koncert lidí dob…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.