reklama

Průměrná inflace v loňském roce byla nejnižší za 13 let

Průměrná míra inflace za loňský rok dosáhla 0,3 procenta, o rok dříve byla na úrovni 0,4 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od roku 2003. Informoval o tom dnes Český statistický úřad. V prosinci spotřebitelské ceny meziročně stouply stejně jako v listopadu o 0,1 procenta, meziměsíčně o 0,1 procenta klesly. Analytici ale očekávali zrychlení meziroční inflace na 0,2 procenta, meziměsíčně měly podle nich ceny stagnovat nebo mírně klesnout.

Mohlo by vás zajímat

Meziroční vývoj cen v prosinci ovlivnilo výraznější zlevnění potravin a nealkoholických nápojů a menší pokles cen v dopravě. Lidé proti prosinci 2014 zaplatili méně například za pekárenské výrobky nebo některé mléčné produkty. V oddíle doprava zmírnil cenový pokles hlavně vlivem cen pohonných hmot, které byly v prosinci nižší o 15,1 procenta, uvedl ČSÚ.

Proti předloňskému prosinci naopak zdražily tabákové výrobky a alkohol. Stouply i ceny vodného, stočného, tepla a zvýšilo se i nájemné. Více si lidé připlatili i za dovolené nebo stravovací služby.

Zlevnění potravin a nealkoholických nápojů a dopravy ovlivnilo i meziměsíční vývoj cen. Proti listopadu zbyla levnější zelenina, nealkoholické nápoje, jogurty nebo čokoláda. Méně stálo i maso a dál zlevňovaly pohonné hmoty.

Ekonomové a analytici zásadní růst inflace nepředpovídají ani pro letošní rok. Například ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský uvedl, že kvůli poklesu cen ropy už došlo k přehodnocení výhledu inflace na příští měsíce směrem dolů. „Pohonné hmoty ještě zlevní a do jisté míry budou vyvažovat tlak na růst inflace, který bude souviset s vlivem báze loňského roku. Inflace v lednu i tak zřejmě o několik desetinek procenta poskočí vzhůru zejména s tím, jak z meziročního indexu zmizí zrušení některých regulačních poplatků ve zdravotnictví na začátku loňského roku. Naopak vliv změn cen energií by neměl být v meziroční lednové inflaci markantní. Do poloviny letošního roku by se inflace měla udržet pod jedním procentem,“ uvedl Rožumberský.

 

Zdroj: ČTK, Zet

Průměrná inflace v loňském roce byla nejnižší za 13 let Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.