reklama

První česká online směnárna na bázi peer-to-peer umožňuje obejít směnárny a poplatky

Internetová peer-to-peer směnárna, která byla tento týden spuštěna jako první svého druhu v České republice, umožňuje uživatelům koupit nebo prodat cizí měnu bez směnárenských poplatků a zásahu brokerů. Služba, nazvaná Valutomat, umožňuje směnit eura, dolary, britské libry nebo polské zloté za kurz, na kterém se domluví sami uživatelé. 

Mohlo by vás zajímat

Podle výkonného ředitele Valutomatu Radka Havlíka, který byl hostem Studia Zet, je služba primárně určena pro soukromé osoby, například pro ty, které se chystají na cestu do zahraničí, nebo pro podnikatele. Uživatel musí mít ve své bance založené účty v měnách, s kterými chce obchodovat.

Valutomat ke svému provozu také získal licenci od České národní banky. 

Výhodou systému je, že umožňuje spárovat nabídky a poptávky ke směně od jednotlivých uživatelů, aniž by mezi obě strany transakce vstupoval třetí subjekt, například broker, který si účtuje poplatek za transakci. 

Protože je podle Havlíka projekt zatím na začátku, má jeho trh omezenou velikost. Pokud totiž uživatel nabídne ke směně velký objem peněz, např. v řádu milionů korun, tak se jeho nabídka nemusí okamžitě spárovat s poptávkou.  

Podle Havlíka jsou transakce systému zabezpečeny obdobně, jako u elektronického bankovnictví. Klienti podle něj mohou směňovat jen peníze, které jsou uloženy na sběrných účtech Valutomatu, a proto není možné, aby někdo obchodoval s penězi, které nemá.

Uživatelé Valutomatu vystupují vůči sobě anonymně, ale nejsou anonymní vůči provozovateli systému. Podle Havlíka tak systém splňuje požadavky legislativy proti finanční kriminalitě a praní špinavých peněz. 

Zdroj: Zet

První česká online směnárna na bázi peer-to-peer umožňuje obejít směnárny a poplatky Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.