reklama

Ředitel školy: Novela zákona o pedagogických pracovnících je zbytečná, změnit se musí financování

Poslanci v září schválili vládní novelu zákona o pedagogických pracovnících, která zakazuje uzavírání pracovních smluv s učiteli pouze na deset měsíců školního roku. Norma má odstranit praxi některých ředitelů škol, kteří na letní prázdniny učitele opakovaně propouštějí a v září je zase přijímají. Podle ředitele Základní školy v Libici nad Cidlinou Zdeňka Součka je ale novela zbytečná. Co podle něj potřebuje změnu, je spíše způsob financování škol.

Mohlo by vás zajímat

Podle Součka se musí řešit příčina toho, proč k takovým praktikám ve školství dochází. „Nejprve si musíme položit otázku, proč to ti ředitelé dělají, že učitelům dávají kratší smlouvy. Má to dva důvody. První je ten, že stát nefinancuje platy takovým způsobem, jak by asi měl. Peněz dostáváme čím dál tím méně,“ řekl na rádiu Zet ředitel školy.

Finance dostává škola od státu na celý rok mimo jiné podle toho, kolik má žáků. „Tato metoda není úplně přesná, protože nepostihuje některé výkyvy, které se školám mohou přihodit,“ řekl Souček a dodal, že tento systém je potřeba změnit. 

Druhý problém vidí v nedostatku kvalifikovaných učitelů. „Sehnat kvalifikovaného učitele, který podává dobrý výkon, je umění. Rozhodně si myslím, že to ředitel neprovede někomu, koho by mohl ztratit, když mu dá pracovní smlouvu na 10 měsíců,“ myslí si Souček.

Novela má ale výjimku ze zákazu, která umožňuje školám přijmout pedagoga bez dostatečné odborné kvalifikace na kratší úvazek. Podle Součka ale tento dodatek popírá nedávnou novelu zákona, která má zamezit tomu, aby na školách vyučovali nedostatečně kvalifikovaní kantoři. „Tady se nepřímo naznačuje ředitelům, že když přijmou nekvalifikovaného pedagoga, tak s ním mohou uzavřít pracovní poměr na 10 měsíců. Já si myslím, že to je špatná cesta. Tudy by rozvoj školství rozhodně jít neměl,“ řekl Souček. 

 

Celý rozhovor o situaci v českém školství se členem rady Asociace ředitelů základních škol a ředitelem Základní školy v Libici nad Cidlinou Zdeňkem Součkem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Ředitel školy: Novela zákona o pedagogických pracovnících je zbytečná, změnit se musí financování Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Spojené státy chtějí registrovat majitele dronů

    Společnost ·

    Americká vláda plánuje vytvoření registru majitelů bezpilotních letounů. Reaguje tak na rostoucí počet incidentů, při kterých takzvané drony představují bezpečnostní r…

  2. Tým Alter Eko

    Společnost ·

    Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. Seznamte se s týme…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.