reklama

Ředitelka AAA Auto Karolína Topolová: Dovoz ojetých aut ze zahraničí se už nevyplatí

Dovoz ojetých aut ze zahraničí se nevyplatí. Kvůli devalvaci koruny se trend obrátil a cizinci naopak nakupují ojeté vozy v České republice. V pořadu ZET Light o tom ve Studiu ZET mluvila generální ředitelka firmy AAA Auto Karolína Topolová. 

Další díly pořadu

Karolína Topolová nastoupila do společnosti AAA Auto ve svých dvaadvaceti letech po zkušenosti s prací pro hotelový řetězec Hilton a tehdejší Hilton Diamond Club. Právě tehdy si Topolové všiml majitel společnosti AAA Auto Anthony Denny, který se v té době přesouval se svými 90 zaměstnanci na lukrativnější místo. Hilton Diamond Club nabízel formou telemarketingu podporu prodeje členských karet a Dennymu se tato služba podle Topolové zalíbila. Podobný model chtěl zavést i ve svém vlastním byznysu.

Karolína Topolová v současné době v AAA Auto působí již 17 let. Začátky podle ní nebyly ovšem vůbec jednoduché. Nejtěžší bylo získat si respekt mezi zkušenými automechaniky. Ten si ovšem podle vlastních slov získala přirozenou cestou, v níž jí v dětství pomohli i její starší bratři.

Začínala jste jako vedoucí call centra a postupně jste se vypracovala až na pozici generální ředitelky velké firmy. Pracujete ve společnosti, kde je v řadě technických pozic řada mužů. Měla jste někdy potíže s jejich respektem?

Lhala bych, kdybych řekla, že ne. Musím říct, že začátky nebyly jednoduché. Pokud před zkušené mechaniky a řekněme kluky od aut, předstoupí dvaadvacetiletá holka a má se je snažit něco naučit, tak asi každého napadlo, co jim tam chci vyprávět. Já jsem zaujala postoj, že jsem se snažila najít nějakou společnou řeč a zasmát se s nimi. Mám výhodu, že mám dva starší bratry, od kterých jsem jako dítě dostávala opravdu velmi zabrat. Takže jsem se poměrně vyškolila a trochu jsem věděla, jak na ně. Nesnažila jsem se je nějakým způsobem dirigovat, i když ta moje role v podstatě taková byla. Nicméně jsem velmi rychle přirozenou cestou získala jejich respekt. Postupně začali vnímat, že to co tam dělám, má nějaký smysl, nějaký výsledek. Ti kluci tam dodnes jsou a musím říct, že se tomu společně i zasmějeme, ale ten začátek nebyl vůbec jednoduchý.

Mám řadu kamarádů, kteří si za poslední léta přivezli auto z Německa. Chtěli si koupit nějaké nepříliš staré ojeté auto, optimálně nějakou prémiovou značku a šli na server, kde si to auto objednali. Jak to funguje ve vašem oboru? Dává to smysl?

Musím politovat vaše kamarády, protože pravděpodobně nekoupili auto v takové kondici, které by odpovídala cena, protože dnes se už vůbec nevyplatí si auto přivézt. Naopak ten trend je obrácený díky devalvaci koruny, kdy se Němcům vyplatí auta dovážet od nás a my jsme toho důkazem. Za minulý rok jsme totiž exportovali pět tisíc zánovních aut do Německa a do západní Evropy, protože ekonomická krize samozřejmě způsobila zpomalení obchodu s novými a potažmo s ojetými vozy. Dneska je doba, kdy má západní Evropa velký nedostatek ojetin, protože prodeje nových aut stagnovaly. Nemají kde kupovat ta roční, dvouletá až pětiletá auta a obrací se na nás. Vzhledem k tomu, že máme v nabídce 8 000 aut, tak jsme pro ně zajímavým zdrojem. Dříve ten trend dovozu aut byl z Německa, dnes se už nevyplatí. Dnes už nezíská provizi ani prostředník, který auto doveze. Pokud kamarád auto pořídí bez prostředníka, který by měl tu provizi, tak to auto stejně koupí dráž než u nás. 

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže z rozhovoru s Karolínou Topolovou. Celý záznam rozhovoru, který vedl člen představenstva Českého fondu půdy a bývalý ředitel Investiční společnosti České spořitelny Martin Burda, si můžete poslechnout v playeru výše.

Zdroj: Zet

Ředitelka AAA Auto Karolína Topolová: Dovoz ojetých aut ze zahraničí se už nevyplatí Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.