reklama

Rozšíření okruhu pozemků zdanitelných DPH zvýšilo jejich cenu o 21 procent

Začátkem letošního roku došlo k rozšíření okruhu pozemků zdanitelných DPH. Zákon totiž nově definuje pozemek nejen tak, že se na něm fakticky začalo stavět, ale počítá i s jeho budoucí zástavbou. Na rádiu Zet to řekl advokát Michal Janík z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Důsledky změny zákona o DPH pocítí i lidé, kteří nejsou plátci DPH. Část pozemků totiž zdraží o 21 procent. Jde o daň, jež je zapotřebí odvést státu.

Mohlo by vás zajímat

„Doposud se na pozemek pohlíželo jako na stavební a tedy zdanitelný DPH pro jeho aktuální zastavěnost nebo existenci stavebního povolení vázaného k tomuto pozemku. V zákoně byl dosud definován stavební pozemek jako pozemek, na němž se stavět fakticky začalo, či je vydáno stavební povolení. Nově jde ale také o pozemky, na kterých se v budoucnu stavět teprve začne,“ řekl Janík.

Pro zařazení do nové kategorie tedy postačí, aby došlo například ke zpracování projektové dokumentace. O povinnosti zaplatit DPH může také rozhodnout výstavba inženýrské sítě v blízkosti pozemku. Vliv mají nově i komunikace napojené na pozemek.

Janík dále uvedl, že majitelé nemovitých věcí budou od této daně osvobozeni po uplynutí pěti let od rozhodných okamžiků uvedených zákoně.

„Rozšířením okruhu pozemků spadajících do zdanitelného plnění dle zákona o DPH, museli podnikatelé i plátci DPH zákazníkům nebo kupujícím při prodeji svých pozemků podle těchto kritérií nově zahrnutých do stavebních pozemků navýšit od 1. ledna tohoto roku kupní cenu o 21 procent,“ informoval Janík na rádiu Zet.  

Janík na rádiu Zet také mluvil o novele zákona o dani z nemovitých věcí. Novelizované znění tohoto daňového zákona definuje pozemky, které jsou od placení této daně osvobozeny. Začátkem ledna je tak poplatníkem této daně pouze vlastník nemovité věci nikoli její uživatel.

 

„Nově je také definován pro účely tohoto zákona stavební pozemek. Je jím pozemek nezastavěný zdanitelnou stavbou určený k zastavění. Pokud se na pozemku nachází jiná stavba než zdanitelná, tak se k této jiné stavbě nepřihlíží a z hlediska daně z nemovitých věcí je tento pozemek nezastavěným pozemkem,“ uvedl Janík.

 

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

 

 

Zdroj: Zet

 

 

 

 

Rozšíření okruhu pozemků zdanitelných DPH zvýšilo jejich cenu o 21 procent Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.