reklama

Ruská ekonomika klesla ve třetím čtvrtletí o 4,3 procenta

Ruská ekonomika klesla ve třetím čtvrtletí v meziročním srovnání o 4,3 procenta, tedy téměř stejným tempem jako v předešlém kvartále, kdy se její výkon snížil o 4,6 procenta. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnil náměstek ministra hospodářství Alexej Veděv. Rusko je od loňska pod tlakem propadu světových cen ropy a západních sankcí kvůli jeho roli v konfliktu Ukrajině.

Mohlo by vás zajímat

V samotném září hrubý domácí produkt (HDP) země klesl o 3,8 procenta. Tempo poklesu bylo ve druhém a třetím čtvrtletí proti prvním třem měsícům roku zhruba dvojnásobné. Ve stejném období loni ještě ruský HDP rostl o 0,6 procenta.

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden uvedl, že hospodářská krize v Rusku už dosáhla svého vrcholu. Naději, že se ekonomika dostala z nejhoršího, však podle agentury Reuters podkopávají zprávy o prudkém poklesu maloobchodních tržeb a reálných mezd.

Ruský statistický úřad v pondělí oznámil, že maloobchodní tržby se v zemi v září meziročně propadly o 10,4 procenta. Analytička Liza Ermolenková ze společnosti Capital Economics uvedla, že jde o nejprudší pokles tržeb od roku 1999. „Ukazuje to, že stále neexistují žádné známky toho, že by se spotřebitelé cítili lépe,“ dodala.

Reálné mzdy v Rusku se v září meziročně propadly o 9,7 procenta. Dolů je tlačí vysoká inflace, za kterou stojí hlavně výrazné oslabení ruského rublu. Spotřebitelské ceny v Rusku se v září meziročně zvýšily o 15,7 procenta. Průměrná nominální mzda přitom stoupla pouze o 4,5 procenta na 33 140 rublů (zhruba 12 740 Kč).

Míra nezaměstnanosti v Rusku se nicméně v září podle včerejších údajů statistického úřadu snížila na 5,2 procenta ze srpnových 5,3 procenta. Dobrou zprávu pro ruskou ekonomiku představuje rovněž zpomalení poklesu kapitálových investic ruských podniků na 5,6 procenta ze srpnových 6,8 procenta.

Světová banka na konci září zhoršila výhled ruské ekonomiky a předpověděla, že se ruský HDP v letošním roce sníží o 3,8 procenta. Pro příští rok banka nadále počítá s návratem ruské ekonomiky k růstu tempem 0,6 procenta. „Ruským úřadům se povedlo domácí hospodářství úspěšně stabilizovat, země však bude muset kvůli nízkým cenám ropy přikročit k tvrdým rozpočtovým opatřením,“ konstatovali zástupci banky.

 

Zdroj: ČTK

Ruská ekonomika klesla ve třetím čtvrtletí o 4,3 procenta Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Tým Alter Eko

    Společnost ·

    Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. Seznamte se s týme…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.