reklama

Ruské Sberbank klesl čtvrtletní zisk o 44 %, i přesto překonal očekávání analytiků

Největší ruské bance Sberbank klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 44 % na 54,6 miliardy rublů (18,5 miliardy korun). Banka se musí vypořádat s dopadem západních sankcí a ekonomickým poklesem, který vedl k růstu objemu špatných úvěrů. Zisk banky, jež má pobočky i v Česku, ale překonal očekávání analytiků v anketě agentury Reuters. Ti očekávali čistý zisk ve výši 41,2 miliardy rublů. Oproti prvnímu čtvrtletí vzrostl zisk Sberbank o 78 procent. 

Mohlo by vás zajímat

Sberbank má pod kontrolou zhruba 30 procent celkových aktiv v ruském bankovním sektoru. Na Sberbank se stejně jako na další ruské státní banky vztahují sankce, které na Moskvu uvalily kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi západní země. Sankce omezují ruským bankám přístup na zahraniční kapitálové trhy.

Ruský bankovní sektor čelí i nepříznivému vývoji celé ruské ekonomiky, za kterým stojí kromě sankcí také nízké ceny ropy. Hrubý domácí produkt se ve druhém čtvrtletí meziročně snížil o 4,6 procenta po propadu o 2,2 procenta v předešlém kvartálu.

Za prvních šest měsíců roku se zisk Sberbank snížil o polovinu na 85,2 miliardy rublů. Důvodem bylo zvýšení rezerv na špatné úvěry. Podíl nesplácených úvěrů na celkovém objemu úvěrů stoupl o 1,7 procentního bodu na 4,9 procenta.

Sberbank působí na českém trhu pod názvem Sberbank CZ. Majoritním vlastníkem české divize je Sberbank Europe, která je společně se svými dceřinými společnostmi v zemích Evropské unie ze západních sankcí vyjmuta.

 

Zdroj: ČTK

Ruské Sberbank klesl čtvrtletní zisk o 44 %, i přesto překonal očekávání analytiků Foto: Vladimir Wrangel / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.