reklama

Rusko a Ukrajina jednají o vzájemné výměně odsouzenců

Rusko a Ukrajina jednají o žádostech o předání 13 Rusů, odsouzených na Ukrajině, k odpykání trestu v Rusku. Oznámila to dnes ruská agentura TASS s odvoláním na ruské ministerstvo spravedlnosti. Na oplátku by k odpykání trestu na Ukrajině mohl být vydán ukrajinský filmový režisér Oleg Sencov, odsouzený v Rusku za odpor proti anexi Krymu.

Mohlo by vás zajímat

„V současnosti ministerstva spravedlnosti Ruska a Ukrajiny posuzují žádosti o předání 13 ruských občanů, odsouzených ukrajinskými soudy, Rusku pro odpykání trestu odnětí svobody,“ uvedlo ruské ministerstvo. Připustilo, že současně posuzuje obdobnou ukrajinskou žádost o předání čtyř Ukrajinců odsouzených v Rusku, a to včetně Sencova. „Doba posuzování dokumentů činí 30 dnů,“ dodal úřad.

Podle vyšetřovatelů Sencov stál za předloňskými útoky na krymskou kancelář hlavní kremelské vládní strany JednotnéRusko a organizace Ruské společenství Krymu. Ruský vojenský soud ho loni v srpnu odsoudil na 20 let do vězení, jeho společník Oleksandr Kolčenko dostal deset let. Sencov byl podle verdiktu uznán vinným z vytvoření teroristického uskupení a ze dvou teroristických útoků a z přípravy dalšího teroristického aktu.

Ukrajinská diplomacie protestovala proti „frašce“ a požadovala okamžité osvobození svého občana. Sám Sencov označil vojenský soud v Rostově za „tribunál okupantů“, který „už z definice nemůže být spravedlivý“. Ruská nevládní organizace na ochranu lidských práv Memorial označila Ukrajince za politického vězně.

Další dva údajní Sencovovi společníci se přiznali a spolupracovali s vyšetřovateli při usvědčování režiséra. Odsouzeni byli k sedmi letům za mřížemi.

Proces vyvolal mezinárodní protesty. K propuštění Sencova vyzvala Evropská unie, Spojené státy, organizace Amnesty International i filmové svazy na Ukrajině a v Rusku. Za Sencova se opakovaně zasazovali režiséři Pedro Almodóvar, Wim Wenders, Agnieszka Hollandová, Krzysztof Zanussi, Aki Kaurismäki nebo Andrzej Wajda. K propuštění ukrajinského režiséra vyzvalo i české ministerstvo zahraničí a Česká filmová a televizní akademie (ČFTA).

Sencov není sám. Nejznámějším případem je ukrajinská důstojnice Nadija Savčenková, obžalovaná z vraždy dvou ruských novinářů na východní Ukrajině. Rozsudek nad ní má ruský soud vynést tento měsíc. Podle obhájců je Ukrajinka po hladovce v kritickém stavu. Ukrajina požádala německé lékaře, aby důstojnici vyšetřili, ti však dosud nedostali svolení ruských úřadů k návštěvě obžalované, jejíž stav se podle advokáta Nikolaje Polozova doslova zhoršuje před očima.

 

 

Zdroj: ČTK

Rusko a Ukrajina jednají o vzájemné výměně odsouzenců Foto: Oleg SENCOV; Zdroj: ČTK/AP/STR

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.