reklama

Rusko chce investovat miliardy do transsibiřské magistrály

Rusko plánuje miliardové investice do modernizace transsibiřské magistrály, která je nejdelší železniční tratí světa a je velmi oblíbená mezi turisty.

Mohlo by vás zajímat

Rusko plánuje miliardové investice do modernizace transsibiřské magistrály, která je nejdelší železniční tratí světa a je velmi oblíbená mezi turisty. Prezident Vladimir Putin uvedl, že do renovace železnice a dalších dvou velkých infrastrukturních projektů investuje Rusko v první fázi 450 miliard rublů (267,8 miliardy Kč).

Ruská železniční síť je zastaralá. Putin se to snaží změnit, protože země hostí v roce 2014 olympijské hry a v roce 2018 mistrovství světa ve fotbale. Putin hodlá při té příležitosti prezentovat svoji zemi jako moderní, napsala agentura DPA.

Putin v rozhovoru pro agenturu ITAR-TASS poznamenal, že částka, kterou vláda plánuje investovat, je pro takové obrovské projekty nízká. Je to proto, že investice státu má být pouze první pobídkou pro investory.

Kromě transsibiřské magistrály plánuje Rusko investovat do nového vysokorychlostního železničního spojení z Moskvy do zhruba 800 kilometrů vzdálené Kazaně a do obřího dálničního okruhu Moskvy. Putin představil projekty zahraničním investorům již koncem června na Mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradu. Kolik peněz však vláda hodlá do projektů vložit, tehdy neřekl.

Rozvoj infrastrukturních projektů v zemi je důležitým faktorem pro hospodářský růst země. Transsibiřská magistrála má v současnosti roční kapacitu přepravy zhruba 120 milionů tun nákladu. Dlouhá je 9288 kilometrů a spojuje Moskvu s Vladivostokem na pobřeží Tichého oceánu. Za posledních pět let objem nákladní přepravy po železnici směrem k Tichému oceánu stoupl podle Putina o 55 procent.

ČTK, Itar-Tass


Rusko chce investovat miliardy do transsibiřské magistrály Foto: CTK.cz

reklama

Další články

 1. Na náměstí I. P. Pavlova vznikla Otevřená scéna

  Společnost ·

  Centrum Prahy ožije. Velkoplošnou malbu přímo na náměstí I. P. Pavlova vytvořil umělec Patrik Hábl. Na 14 dní bude pomalovaná ulice místem Otevřené scény, na níž se uskut…

 2. Brusel a Penguin se dohodly na cenách e-knih

  Tech ·

  Elektronické knihy britského nakladatelství Penguin by mohly být levnější. Vydavatelství totiž Evropské unii slíbilo zrušit své dohody s americkou technologickou společno…

 3. Tajemství dlouhověkosti čínských seniorů

  ·

  Přežili války a hladomory a mnozí z nich dosud bydlí v chatrčích bez topení, s několika jüany na den. Nicméně se tito staří Číňané dožívají vysokého věku, jednoho z nejvy…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.