reklama

Rusko plánuje prodat podíly v Bašněfti, bance VTB a Alrose

Ruská vláda se chystá prodat státní podíly v ropné společnosti Bašněfť, těžaři diamantů Alrosa a bance VTB. Z toho důvodu požádala domácí banky k předložení návrhů na koupi. Agentura Reuters o tom včera informovala na základě čtyř zdrojů z finančních kruhů.

Mohlo by vás zajímat

Podle zdrojů chce vláda prodat celý svůj těsně nadpoloviční podíl v Bašněfti. U Alrosy a VTB má jít o podíly po 10,9 procenta. Při současných tržních cenách akcií by tyto podíly mohly Moskvě vynést 433 miliard rublů (148 miliard Kč).

Federální agentura pro správu státního majetku má ve VTB 60,9 procenta. Alrosu vlastní ruský stát ze 43,9 procenta.

Ruské státní finance jsou pod tlakem nízkých cen ropy a vláda se snaží nalézt nové zdroje příjmů, aby letos udržela rozpočtový deficit pod třemi procenty hrubého domácího produktu.

Na počátku února prezident Vladimir Putin oznámil, že Rusko plánuje privatizaci podílů ve státních firmách. Vláda podle zdrojů zvažuje v letošním roce i prodej části svého podílu v podniku pro námořní přepravu Sovkomflot a některých dalších firmách.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Zdroj: ČTK

Rusko plánuje prodat podíly v Bašněfti, bance VTB a Alrose Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.