reklama

Ruský Gazprom chce obejít Ukrajinu. Jím vedené konsorcium bude lobbovat v Bruselu

Konsorcium pro rozšíření plynovodu Nord Stream z Ruska do Německa po dně Baltského moře chce svůj projekt účinněji vysvětlovat Evropské komisi a zmírnit tak obavy z toho, že naruší energetickou bezpečnost Evropy. Řekl to generální ředitel rakouské společnosti OMV, která je členem konsorcia, sestaveného loni v září ruským Gazpromem. Proti projektu Nord Stream 2 se staví zejména země východní části Evropské unie, které poukazují na riziko zvýšení dominance Ruska na evropském trhu s plynem.

Mohlo by vás zajímat

Na projektu Nord Stream 2 se dohodl Gazprom s německými společnostmi E.ON a BASF/Wintershall, rakouskou OMV, francouzskou ENGIE a britsko-nizozemskou Royal Dutch Shell. Výsledkem projektu může být vyřazení Ukrajiny jako tranzitní země pro dodávky ruského plynu do Evropy. Úplné vyřazení Ukrajiny z tranzitu plánuje Rusko od roku 2019.

Proti rozšíření plynovodu protestovaly v listopadu země východní části EU včetně Slovenska, Polska, Maďarska, Rumunska, Litvy, Lotyška a Estonska v dopise zaslaném místopředsedovi Evropské komise Marošovi Šefčovičovi. Česká republika se k dopisu, který upozorňoval na možné negativní dopady projektu na energetickou bezpečnost, nepřipojila. Nevoli na východě Evropy vyvolal už první plynovod Nord Stream, který v roce 2011 začal přivádět do Německa ruský plyn podmořskou cestou, a obešel tak území Polska, Běloruska a Ukrajiny.

Generální ředitel OMV Rainer Seele uvedl, že zastánci projektu Nord Stream 2 musí ukázat, že projekt zájmy Evropy nepoškodí, ale podpoří. „Musíme zvýšit úsilí, abychom Evropskou komisi přesvědčili, že jde o projekt, který je v zájmu Evropy,“ řekl Seele novinářům na konferenci o plynu ve Vídni. „Musíme tento projekt definovat a lépe ho v Bruselu vysvětlovat,“ citovala ho agentura Reuters.

Předseda Evropské rady Donald Tusk minulý měsíc řekl, že Nord Stream 2 by podle údajů Evropské komise zvýšil závislost Evropy na jednom dodavateli a koncentroval do této jedné cesty 80 procent dodávek ruského plynu. Také by to znamenalo dominantní pozici ruské společnosti Gazprom na německém trhu s podílem přes 60 procent. Rusko nyní zajišťuje zhruba třetinu evropské spotřeby plynu.

Rozšíření plynovodu by zvýšilo jeho kapacitu na dvojnásobných 110 milard krychlových metrů ročně. Gazprom by se úplným obejitím Ukrajiny navíc zbavil pravidelných sporů o ceny s Kyjevem, které se projevily přerušením dodávek ruského plynu do Evropy v letech 2006 a 2009.

Seele ujistil, že projekt bude splňovat pravidla EU a mohl by prospět i zemím jihovýchodní Evropy prostřednictvím zvýšených dodávek do rakouského plynovodního uzlu v Baumgartenu. Posílí podle něj také dodávky plynu do Evropy v době, kdy bude evropská poptávka narůstat a domácí produkce klesat.

 

 

Zdroj: ČTK

Ruský Gazprom chce obejít Ukrajinu. Jím vedené konsorcium bude lobbovat v Bruselu Foto: Leonid Eremeychuk / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Hračky s tematikou Star Wars vynášejí miliardy

    Byznys ·

    Tržby z prodeje hraček s tematikou Hvězdných válek dosáhly loni ve Spojených státech více než 700 milionů dolarů (17,4 miliardy korun). Staly se tak nejoblíbenějším zb…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.