reklama

Ruský rubl se díky růstu cen ropy odrazil ode dna

Ruský rubl dnes zamířil prudce vzhůru. Stalo se tak krátce poté, co se dostal na své rekordní minimum. Začátkem obchodování zpevňoval proti americkému dolaru zhruba o tři procenta. Rublu se daří díky oživení světových cen ropy. Jejich propad přitom v posledních dnech stupňoval obavy z budoucí kondice ruské ekonomiky.

Mohlo by vás zajímat

Kurz rublu vůči dolaru se kolem osmé hodiny ranní pohyboval kolem 80,33 rublu za dolar s přírůstkem zhruba 2,9 procenta. K euru rubl přidával 3,3 procenta na asi 87 rublů za euro.

Ve středu ruská měna poprvé prorazila dosavadní rekordní minimum 80,10 rublu za dolar z prosince 2014. Ve čtvrtek kurz rublu vůči dolaru oslabil až na 85,99 rublu za dolar.

Spekulativní tlak na ruskou měnu sílil kvůli vytrvalému propadu cen ropy, který zvyšoval obavy o budoucnost ruské ekonomiky, závislé na příjmech z prodeje energetických surovin. Cena severomořské ropy Brent, která je hlavním ukazatelem vývoje cen ropy ve světě, dnes ale rostla. Ráno přidávala zhruba pět procent.

Kreml ve čtvrtek popřel, že ruská měna kolabuje. Ruské ministerstvo hospodářství uvedlo, že prudký propad rublu nebude pravděpodobně trvat dlouho.

 

 

Zdroj: ČTK

Ruský rubl se díky růstu cen ropy odrazil ode dna Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Čína chce zavést svou vlastní kryptoměnu

    Byznys ·

    Čínská centrální banka uvedla, že chce vydat vlastní digitální měnu. Slibuje si od toho snížení nákladů na výrobu tradičních papírových peněz, zlepšení výběru daní a e…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.