reklama

Ruský rubl se kvůli nízkým cenám ropy propadl na nové minimum

Ruský rubl ve čtvrtek sestoupil na nové rekordní minimum a jeho kurz se dostal až k 86 rublům za dolar. Spekulativní tlak na měnu zesiluje kvůli vytrvalému propadu cen ropy, který zvyšuje obavy o ruskou ekonomiku, závislou na příjmech z prodeje energetických surovin. Od začátku roku už rubl proti dolaru ztrácí více než 13 procent.

Mohlo by vás zajímat

Kurz rublu vůči dolaru během včerejšího dne oslabil až na 85,99 rublu za dolar. Později se ruská měna mírně zotavila a ke konci dne se obchodovala za 83,63 rublu za dolar. Proti euru se včera rubl přiblížil hodnotě 94 rublů za euro, později posílil na 90,40 rublu za euro.

Ve středu ruská měna poprvé prorazila dosavadní rekordní minimum 80,10 rublu za dolar z prosince 2014. Čtvrteční propad patří k největším za poslední rok.

V ruských ulicích ale podle obchodníků i lidí z bank dál vládne klid a objem nákupů zahraničních měn se v posledních dnech nijak dramaticky nezvyšuje. Některé banky ale mírně vyšší zájem o dolar zaregistrovaly. Moskevští finančníci charakterizují nynější tlak na rubl jako spekulativní útok některých investorů.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že prezident Vladimir Putin byl s vývojem kurzu ruské měny obeznámen. Situaci má ale podle něj v rukou centrální banka. „Kurz kolísá, ke kolapsu má ale daleko,“ uvedl podle agentury Reuters Peskov.

Centrální banka zatím podle analytiků na trhu zasahovat na obranu měny nehodlá. „Regulátor nevidí v nynější situaci riziko pro finanční stabilitu,“ napsali analytici Rosbank. Centrální banka ve středu uvedla, že oslabování rublu má „objektivní charakter“ a odehrává se plynule.

Slabší rubl ale na druhou stranu zvyšuje příjmy Ruska z prodeje ropy a plynu vyjádřené v ruské měně, což je dobrou zprávou pro ruský státní rozpočet.

Ekonomka společnosti Alfa Bank Natalia Orlovová uvedla, že trh si vyjádření Kremlu a centrální banky vyložil jako náznak, že ruská měna bude pro úřady hlavním nástrojem na ochranu státního rozpočtu před klesajícími cenami ropy. Vyloučit ale nelze ani propad cen ropy na 20 dolarů za barel. V takovém případě by kurz ruské měny mohl oslabit až na 95 rublu za dolar.

Ruská ekonomika loni podle odhadů klesla o 3,9 procenta. Mezinárodní měnový fond (MMF) v úterý Rusku předpověděl na letošní rok jednoprocentní pokles. Největší ruská banka Sberbank odhadla, že při průměrné ceně ropy 35 dolarů za barel by ruská ekonomika letos klesla o 2,2 procenta.

 

Zdroj: ČTK

Ruský rubl se kvůli nízkým cenám ropy propadl na nové minimum Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Hračky s tematikou Star Wars vynášejí miliardy

    Byznys ·

    Tržby z prodeje hraček s tematikou Hvězdných válek dosáhly loni ve Spojených státech více než 700 milionů dolarů (17,4 miliardy korun). Staly se tak nejoblíbenějším zb…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.