reklama

Rusové se před volbami dočkali prudkého růstu platů, Putin to přitom slíbil před lety

Zaměstnanci ruských univerzit, nemocnic a výzkumných ústavů jsou plní rozpaků. Před nedělními prezidentskými volbami se totiž dočkali prudkého navýšení platů. V některých případech našli na výplatním výkazu i trojnásobek. Za přilepšením se podle podnikatelského serveru RBK skrývá skutečnost, že do voleb musejí úřady splnit dekrety prezidenta Vladimira Putina, vydané po nástupu do nejvyššího úřadu po předchozím zvolení v březnu 2012. Kreml souvislost mezi volbami a zvyšováním platů popřel.

Mohlo by vás zajímat

Putin před šesti lety slíbil zvednout reálné příjmy lékařů, vysokoškolských pedagogů a výzkumníků na nejméně dvojnásobek průměrných mezd v daném regionu. Podle oficiálních statistik platy v těchto opomíjených oblastech až do konce loňského roku cíle stanovené Putinem neplnily. Vše se ale podle serveru začalo měnit k lepšímu, jakmile Putin oficiálně oznámil, že bude znovu kandidovat do čela státu.

„Tato výplata neměla vůbec žádnou logiku,“ řekl RBK vědecký pracovník Moskevské státní univerzity (MGU) Vasilij Dikarjov o „neobyčejně velké výplatě“ z konce února - dosahující prý až pětinásobku obvyklé mzdy. Jiní zaměstnanci hovořili o dvaapůl až trojnásobku. „Žádné vysvětlení jsme nedostali, panovalo naprosté ticho. Až jsme se divili,“ prohlásil nejmenovaný pracovník.

Větší výplaty potěšily i pedagogy z moskevského institutu letectví. Podobně i vedení Ústavu vědeckých informací o společenských vědách (INION) všechny použitelné peníze dalo na výplaty. Místo obvyklých 25 000 až 30 000 rublů tak výzkumníci dostali až 80 000 (místo asi 9000 až 11 000 až 29 000 Kč). Na dvojnásobek vzrostly i výplaty na moskevské Botkinově klinice, kde se k Mezinárodnímu dnu žen dávala i prémie ve výši šesti tisícovek (asi 2200 Kč).

Kreml souvislost mezi volbami a zvyšováním platů popřel. „Růst mezd není okamžitý proces. Jsou rozhodnutí, která se přijímala během loňského roku, anebo ještě během posledních let,“ uvedl prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov.

Mzdy se podle oficiálních statistik silně liší podle regionů. Například lékař si v Kabardsko-balkarské autonomní republice na Kavkaze vydělá 40 500 rublů, zatímco na Čukotce 174 000, učitel v Dagestánu 19 900 a v Moskvě 80 600 a výzkumník si přijde na 36000 v okolí Petrohradu, zatímco v Jamalsko-něneckém autonomním okruhu na Sibiři dostane 172 000.

 

 

Zdroj: ČTK

Rusové se před volbami dočkali prudkého růstu platů, Putin to přitom slíbil před lety Foto: Rostislav Ageev / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Trápí CEFC vysoké úroky z úvěrů?

  Byznys ·

  Čínská skupina CEFC China Energy si v poslední době byla ochotna krátkodobě půjčovat peníze za mimořádně vysoké úroky, a to až ve výši 36 procent ročně. S odvoláním na…

 2. Zástupci CDU/CSU a SPD podepsali koaliční smlouvu

  Společnost ·

  Zástupci konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) dnes v Berlíně podepsali koaliční smlouvu. Stalo se tak téměř šest měsíců po parlamentních volbách. Vel…

 3. Škoda Auto hlásí rekordní únor

  Byznys ·

  Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto měla nejlepší únor za 123 let existence firmy, svým zákazníkům po celém světe dodala 92.800 vozů. Je to nárůst o 14,3 procenta …

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.