reklama

Růst průmyslové výroby v eurozóně předčil v listopadu očekávání

Průmyslová výroba v eurozóně zaznamenala loni v listopadu oproti stejnému měsíci roku 2016 nárůst o 3,2 %. Eurozóna tak potvrdila dynamiku své ekonomiky, jež roste nejrychleji za deset let. Informaci ve čtvrtek zveřejnil statistický úřad Eurostat. Jak měsíční, tak meziroční zvýšení předčilo očekávání analytiků.

Mohlo by vás zajímat

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že měsíční nárůst bude činit 0,8 procenta a meziroční rovná tři procenta. V říjnu činil měsíční nárůst 0,4 procenta a meziroční 3,9 procenta.

K nečekaným výsledkům přispěla zejména produkce investičního charakteru, která vykázala měsíční nárůst o tři procenta, ale také zboží střednědobé (1,1 procenta) a dlouhodobé spotřeby (1,6 procenta). Meziroční nárůst ve výrobě investičních statků činil 6,2 procenta, zatímco druhé dvě kategorie vykázaly shodně zvýšení o 4,6 procenta.

Spolu se službami se průmyslová produkce řadí v eurozóně ke stěžejním komponentům hospodářského růstu. Hrubý domácí produkt zemí platících eurem se v loňském třetím čtvrtletí zvýšil o 0,6 procenta a meziročně byl o 2,6 procenta vyšší. Největší zásluhu na tom mají investice a spotřeba domácností.

V celé Evropské unii se průmyslová výroba v listopadu zvýšila o 0,9 procenta po říjnovém růstu o 0,5 procenta. Meziročně se tempo v listopadu zpomalilo na 3,5 procenta ze 4,2 procenta v říjnu.

 

 

Zdroj: ČTK

Růst průmyslové výroby v eurozóně předčil v listopadu očekávání Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Kryptoměny aneb jak si vybrat správnou burzu

  Byznys ·

  Diskuze a zájem o kryptoměny neuvadá. Stále vznikají nové a nové alternativy, které předpovídají jejich strmý růst. Jste také na vážkách s případným vložením peněz? Po…

 2. Čínská ekonomika loni nejspíš stoupla o 6,9 %

  Byznys ·

  Čínská ekonomika loni pravděpodobně stoupla o 6,9 procenta. Zrychlila tak z 26letého minima v roce 2016, kdy se hrubý domácí produkt zvýšil o 6,7 procenta. Podle tisko…

 3. 10 trendů digitálního marketingu v roce 2018

  Byznys ·

  Technologie se každým rokem zdokonalují. Ruku v ruce s tím dochází k inovacím ve světě digitálního marketingu. Společnost Sherpas zveřejnila deset trendů v této oblast…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.