Hospodářský růst eurozóny ve druhém čtvrtletí zpomalil a mírně zaostal za odhady. Hrubý domácí produkt (HDP) zemí platících eurem se zvýšil o 0,3 procenta po růstu o 0,4 procenta v předešlém kvartálu. V celé Evropské unii se HDP zvýšil o 0,4 procenta, což je stejné tempo jako v prvních třech měsících roku. V dnešním rychlém odhadu to uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Česká republika patřila k zemím, jejichž ekonomiky rostly nejrychleji.
Mohlo by vás zajímat
Ekonomové oslovení agenturou Reuters předpokládali, že ekonomika eurozóny stoupne za tři měsíce do června o 0,4 procenta.
V meziročním srovnání se HDP eurozóny zvýšil o 1,2 procenta a HDP celé osmadvacítky o 1,6 procenta, což je v obou případech zrychlení.
"Průzkumy mezi podnikateli naznačují, že ekonomika eurozóny bude nadále expandovat v čele se slušným růstem ve Španělsku a solidní německou ekonomikou. Skýtají ale jenom malou naději, že oživování nabere na síle," uvedla podle agentury Reuters společnost Capital Economics v komentáři.
Z předběžné zprávy Eurostatu vyplývá, že česká ekonomika patřila k nejrychleji rostoucím v celé unii. Hrubý domácí produkt ČR se meziročně zvýšil o 4,4 procenta, což je nejlepší výsledek ze všech zemí EU.
Česká ekonomika roste nejrychleji v Evropě, hospodářský růst se přelévá do většiny odvětví
Ve srovnání s předchozím čtvrtletím byl HDP Česka vyšší o 0,9 procenta. Rychleji rostly ekonomiky Lotyška, Španělska a Švédska. Stejně rychle jako v Česku rostla ekonomika v sousedním Polsku.
Německá ekonomika, která je největší v celém bloku, zrychlila růst a stoupla oproti předešlému čtvrtletí o 0,4 procenta. Francouzská ekonomika stagnovala a růst italského hospodářství zaostal za odhady.
Tři roky v řadě klesá podle agentury Reuters ekonomika Finska, kterou zasáhl úpadek klíčových aktivit, ale také dopad dluhové krize v eurozóně a útlum ekonomiky v sousedním Rusku. Finský HDP se ve druhém čtvrtletí snížil o 0,4 procenta a utrpěl čtvrtý mezikvartální pokles za sebou.
Zdroj: ČTK