reklama

Salvini chce kvůli migrantům přivřít italské přístavy

Italský ministr vnitra Matteo Salvini žádá, aby se změnil způsob fungování námořních misí Evropské unie, které ve Středozemním moři zachraňují migranty směřující do Evropy. Lodě by podle něj měly zachráněné vozit i jinam než do Itálie. Pohrozil dokonce uzavřením italských přístavů pro lodě unijních misí Themis a Sophia. Salvini už dříve nařídil nepouštět do přístavů plavidla humanitárních organizací.

Mohlo by vás zajímat

"Proč by měli všichni zachránění migranti končit v Itálii," řekl dnes italský ministr vnitra, který je zároveň předsedou protiimigrační strany Liga. "Lodě mezinárodních misí jako Themis a Sophia nesmí všechny plout do Itálie. Některé ano, ale ne všechny," dodal Salvini v rozhovoru poskytnutém listu La Veritá. Část zachráněných migrantů by měla podle něj končit i v jiných jihoevropských zemích.

Kritiku si Salvini za svůj návrh vysloužil nejen z opozičních řad, ale i ze strany některých vládních kolegů. Ministerstvo obrany, které ovládá Hnutí pěti hvězd (M5S) upozornilo, že koordinace námořních misí EU je v jeho pravomoci a v pravomoci ministerstva zahraničí. "Našich mezinárodních závazků se nezříkáme," řekl šéf italské diplomacie Enzo Moavero Milanesi.

Na Salviniho stranu se dnes nicméně postavil lídr MS5 a vicepremiér Luigi Di Maio. "Lodě evropských misí musí migranty vozit do všech evropských přístavů, ne jen do italských," řekl rádiu RAI 1.

Mluvčí Evropské komise Natasha Bertaudová uvedla, že přístav, do kterého lodě se zachráněnými migranty zamíří, určuje země, která záchranné akce koordinuje - v tomto případě tedy Itálie. Podle mluvčí může i nyní Itálie určit, že loď zamíří jinam než do některého z jejích přístavů.

O změnách současného fungování misí Sophia a Themis bude podle mluvčí Bertaudové možné debatovat na čtvrteční neformálním jednání ministrů vnitra a spravedlnosti EU v rakouském Innsbrucku. Také Salvini uvedl, že na tomto setkání hodlá svůj návrh předložit. "Budu tam muset být zase za zlého. Ale když jsem hlasitý, přináší to výsledky," řekl.

Cílem mise Sophia je boj proti pašerákům lidí. Podle agentury DPA během své činnosti zachránily její lodě 49.000 migrantů, kteří se na moři dostali do nouze. Mise Themis, která letos v únoru nahradila misi Triton, má Itálii pomáhat při záchraně migrantů i ochraně vnějších hranic.

 

Zdroj: ČTK

Salvini chce kvůli migrantům přivřít italské přístavy Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Etiopie s Eritreou dospěla k mírové dohodě

  Společnost ·

  Představitelé Etiopie a Eritreje dnes v eritrejské metropoli Asmara podepsali deklaraci, která oficiálně uzavřela pohraniční válku mezi těmito sousedící státy. Informa…

 2. Na exportní firmy dopadá nedostatek zaměstnanců

  Byznys ·

  Na český exportní průmysl negativně dopadá hlavně nedostatek pracovní síly na tuzemském trhu. Největším problémem firem je tak způsob, jak rozšířit své výrobní kapacit…

 3. Čínská Xiaomi při debutu na burze zklamala

  Byznys ·

  Akcie čínské společnosti Xiaomi při pondělním debutu na akciové burze nedokázaly přilákat velké investory a oslabily asi o šest procent. Čtvrtý největší výrobce chytrý…

 4. V Anglii zemřela žena otrávená novičokem

  Společnost ·

  Britka, která byla spolu se svým partnerem vystavena nervově paralytické látce typu novičok v jihozápadní Anglii, v noci na dnešek zemřela. Oznámila to metropolitní po…

 5. Z jeskyně v Thajsku už zachránili šest chlapců

  Společnost ·

  Ze zatopené jeskyně v Thajsku už bylo vysvobozeno prvních šest chlapců z třináctičlenné skupiny, která v jeskyni uvázla před více než dvěma týdny. S odvoláním na záchr…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.