reklama

Sankce proti KLDR pravděpodobně neohrozí rozvíjející se jaderný program země

Nové sankce namířené proti Severní Koreji mohou mít obrovský dopad na hospodářství země. Pravděpodobně nebudou mít ale vliv na rychle se rozvíjející jaderný program Kim Čong-una. Americký prezident Donald Trump dříve ocenil nová opatření ze strany Organizace spojených národů (OSN). Podle Trumpa jde o největší balíček hospodářských sankcí namířených proti severokorejskému režimu. Jaký vliv budou mít sankce na KLDR popsal zpravodajský portál CNN. 

Mohlo by vás zajímat

Odborníci vyjadřují ovšem znepokojení ve spojitosti s odříznutím příjmů Severní Koreji vyplývajících z těžby uhlí, železné rudy a mořských plodů. Další a už ovšem těžko kontrolovaný zdroj příjmů představují peníze z nelegálních aktivit. Tento zdroj je ovšem takřka nemožné odříznout. Více jsme psali ZDE.

Sankce snižují KLDR výnosy z vývozu o více než třetinu. Očekávání Spojených států amerických se tak snadno nemusí naplnit.

Rada bezpečnosti OSN trestá od roku 2006 KLDR sankcemi. Žádné zpřísnění sankcí ovšem nevedlo k zmaření severokorejských jaderných ambicí. Minulý měsíc represivní režim otestoval dvě balistické rakety. Těmito pokusy přitom vyvolal obavy z toho, že americká pevnina je pro Kim Čong-una na dostřel.

Profesor z jihokorejské univerzity Yonsei John Delury řekl, že KLDR má „impozantní výsledky po celou dobu své historie. Ta přitom sahá do čtyřicátých let, kdy byla založena“. Od té doby je podle Deluryho schopna čelit jakémukoli ekonomického tlaku. Nejde tak o režim, jenž lze lehce dostat do kolen.

Nová rezoluce OSN přesahuje předchozí sankce tím, že má ochromit hlouběji severokorejskou ekonomiku. Toto rozhodnutí podporuje přitom i Čína, která je hlavním spojencem a ekonomickým partnerem KLDR. Někteří analytici ovšem pochybují, že se země Si Ťin-pchinga bude řídit v plné míře novým nařízením.

Problém ohledně prosazování sankcí přitom potvrdil v pondělí i americký ministr zahraničí Rex Tillerson. Ten ve spojitosti s tím uvedl, že USA budou kontrolovat zdali ostatní země sankce respektují a s KLDR neobchodují. 

 

 

Zdroj: CNN, Zet

Sankce proti KLDR pravděpodobně neohrozí rozvíjející se jaderný program země Foto: Astrelok / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Saúdská Arábie celosvětově omezí dodávky ropy

  Byznys ·

  Největší světový vývozce ropy Saúdská Arábie sníží v září celosvětově dodávky svým zákazníkům minimálně o 520 tisíc barelů denně. Bude tak chtít splnit dohodu producen…

 2. Nezaměstnanost začala v červenci růst

  Byznys ·

  Nezaměstnanost v červenci po předchozím pětiměsíčním poklesu vzrostla na 4,1 procenta z červnových čtyř procent. Lidí bez práce bylo 303.074, což je nejnižší číslo za …

 3. Zisk ČEZ nadále roste

  Byznys ·

  Čistý zisk energetické společnosti ČEZ stoupl v pololetí meziročně o 21 procent na 16,7 miliardy korun. K růstu dopomohly mimořádné příjmy z prodejů akcií MOL a bytů v…

 4. Vedou peníze ruské mafie k Donaldu Trumpovi?

  Společnost ·

  Není to tak dávno, co holandská televize uvedla dokument s názvem „Pochybní přátelé Donalda Trumpa“. Podle něj jsou mezi obchodními partnery Donalda Trumpa ruští oliga…

 5. Pentagon posiluje Jižní Koreu proti KLDR

  Společnost ·

  Pentagon se chystá změnit parametry balistických raket, jimiž smí podle dohody s USA disponovat jihokorejská armáda. Změna letových a zbrojních charakteristik má být r…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.