reklama

Saúdská Arábie a Turecko chtějí posílit strategickou spolupráci

Saúdská Arábie a Turecko chtějí vytvořit radu pro strategickou spolupráci, která by se zabývala prohloubením spolupráce obou zemí v hospodářské a vojenské oblasti. Po jednání se svým protějškem to uvedl saúdskoarabský ministr zahraničí Ádil Džubajr. V Rijádu se včera se saúdskoarabským králem Salmánem setkal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který už před odletem do Saúdské Arábie obvinil vládu syrského prezidenta Bašára Asada z „nemilosrdného zabití“ 400 tisíc lidí. Situace v Sýrii je jedním z hlavních témat Erdoganovy dvoudenní návštěvy v království na Arabském poloostrově.

Mohlo by vás zajímat

Kromě kritiky prezidenta Sýrie se návštěva Erdogana v Saúdské Arábii nese ve znamení boje proti terorismu, ale i hospodářské, energetické a vojenské spolupráce obou převážně sunnitských zemí. Těsnější vztahy by měla posílit právě nově navržená rada pro spolupráci. V oblasti boje proti terorismu měl včera Erdogan se Salmánem diskutovat o krocích protiteroristické koalice, kterou v polovině prosince založilo 34 islámských zemí z Asie, Afriky i z arabského světa, včetně Saúdské Arábie a Turecka.

„Nikam se nedostanete, když budete podporovat režim, který nemilosrdně zabil 400 000 nevinných lidí konvenčními a chemickými zbraněmi,“ uvedl Erdogan před odletem do Rijádu. Podle agentury AP měl na mysli nejspíš podporu Ruska, které se do války v Sýrii přímo zapojilo na straně Asadova režimu letos v září.

Čtyři roky trvající občanská válka v Sýrii si podle dosud uváděných odhadů Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) vyžádala na 300 tisíc obětí; téměř 12 milionů lidí vyhnala z domovů, z toho přes čtyři miliony za hranice Sýrie.

Rusko-turecké vztahy jsou na bodu mrazu od listopadu, kdy turecké stíhačky sestřelily nad syrsko-tureckou hranicí ruský bombardér. Turecká vláda tvrdí, že stroj narušil turecký vzdušný prostor. Rusko to popírá, v reakci na incident už zavedlo protiturecké sankce a obvinilo Ankaru z podpory teroristického hnutí Islámský stát (IS).

Erdogan včera také obvinil země, které podporují syrské Kurdy, že „přilévají oleje do ohně“. Ankara považuje kurdské bojovníky v Sýrii za spojence Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Turecko, ale i Spojené státy či Evropská unie, považují za teroristickou organizaci.

Od jednání v Saúdské Arábii si Ankara slibuje také snížení své závislosti na Rusku v energetických zdrojích. Turecko nyní dováží z Ruska asi 50 procent zemního plynu.

 

 

Zdroj: ČTK

Saúdská Arábie a Turecko chtějí posílit strategickou spolupráci Foto: ČTK/AP/Uncredited: Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a saúdskoarabský král Salmán

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.