reklama

Saúdská Arábie celosvětově omezí dodávky ropy

Největší světový vývozce ropy Saúdská Arábie sníží v září celosvětově dodávky svým zákazníkům minimálně o 520 tisíc barelů denně. Bude tak chtít splnit dohodu producentských zemí. S odvoláním na několik informovaných zdrojů o tom v úterý informovala agentura Reuters, jež export země v posledních měsících odhaduje na zhruba sedm milionů barelů denně. Saúdská Arábie se v rámci dohody zavázala k redukci těžby o 486 tisíc barelů denně.

Mohlo by vás zajímat

Země se rozhodla jednat v situaci, kdy se na světovém trhu rozmáhají pochybnosti o účinnosti dohody členských a nečlenských zemí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o redukci těžby. Státy slíbily omezovat těžbu ropy do konce března příštího roku zhruba o 1,8 milionu barelů denně, avšak v červenci produkce kartelu podle průzkumu agentury Reuters proti červnu vzrostla o 90 tisíc barelů na 33 milionů barelů denně. Na rekord se v minulém měsíci vyšplhal export kartelu a producenti nyní logicky uvažují, zda by se místo na těžbu neměli zaměřit na vývoz.

Dohoda producentů sice v lednu přinesla zvýšení cen nad 58 dolarů za barel, od té doby však spadly zpět na 45 až 52 dolarů. Čerpání světových zásob totiž není tak rychlé, jak se očekávalo, a na ceny tlačí i rostoucí těžba ropy z břidlic v USA i nárůst produkce v Libyii a Nigérii. V reakci na úterní krok Saúdské Arábie ropa Brent zdražila dopoledne zhruba o 0,5 procenta na 52,63 dolarů za barela lehká ropa WTI o 0,6 procenta na 49,68 dolarů.

Státní ropný gigant Saudi Aramco už omezuje dodávky do USA a Evropy, většinu svých závazků v Asii však zatím pokrývá v plné výši ve snaze udržet si podíl na nejrychleji se rozvíjejícím světovém trhu. Státní ropný gigant Saudi Aramco hodlá v září snížit dodávky svým asijským zákazníkům až o deset procent. Plánovaná redukce exportu se podle agentury týká lehkých druhů ropy, jako je Arab Light a Arab Extra Light.

Jak v rozhovoru pro server CNBC uvedl analytik společnosti PVM Stephen Brennock, rozhodnutí Saúdské Arábie znamená, že z dodávek do Asie budou profitovat jiní a s velkou pravděpodobností mezi nimi bude Rusko. „Krátkodobě sice náladu na globálním trhu posílí, dlouhodobou podporu cen však nezaručuje, neboť ostatní producenti včetně Ruska, USA a Íránu si pospíší, aby pokles saúdskoarabského vývozu nahradili,“ řekl Brennock.

 

 

Zdroj: ČTK

Saúdská Arábie celosvětově omezí dodávky ropy Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Nezaměstnanost začala v červenci růst

  Byznys ·

  Nezaměstnanost v červenci po předchozím pětiměsíčním poklesu vzrostla na 4,1 procenta z červnových čtyř procent. Lidí bez práce bylo 303.074, což je nejnižší číslo za …

 2. Zisk ČEZ nadále roste

  Byznys ·

  Čistý zisk energetické společnosti ČEZ stoupl v pololetí meziročně o 21 procent na 16,7 miliardy korun. K růstu dopomohly mimořádné příjmy z prodejů akcií MOL a bytů v…

 3. Vedou peníze ruské mafie k Donaldu Trumpovi?

  Společnost ·

  Není to tak dávno, co holandská televize uvedla dokument s názvem „Pochybní přátelé Donalda Trumpa“. Podle něj jsou mezi obchodními partnery Donalda Trumpa ruští oliga…

 4. Pentagon posiluje Jižní Koreu proti KLDR

  Společnost ·

  Pentagon se chystá změnit parametry balistických raket, jimiž smí podle dohody s USA disponovat jihokorejská armáda. Změna letových a zbrojních charakteristik má být r…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.