reklama

Sedm zajímavých faktů o americké armádě

Na americkou armádu bychom měli kvůli nedávným událostem přenést svoji pozornost. Důvodem jsou konkrétně výbušná slova amerického prezidenta Donalda Trumpa namířená proti Severní Koreji. Ten reagoval na opakované severokorejské testování balistických raket. Nukleární hrozba představuje riziko pro americké pobřeží a severokorejský vůdce Kim Čong-un vyhrožuje útokem na tichomořskou základnu Guam. Business Insider nyní přináší sedm zajímavých faktů o americké armádě.

Mohlo by vás zajímat

1. Americká armáda je starší než země, které slouží

Založení Spojených států amerických se pojí ke dni 4. července 1776. Velkým bratrem USA je ale její armáda. Kontinentální armáda z roku 1775 vedená budoucím prezidentem Georgem Washingtonem potřebovala porazit britské kolonie. Před samotným založením armády byli kolonisté organizovaní v milicích, které neměly skutečnou strukturu ani sjednocené vedení.

Na jaře roku 1775 chtěli ovšem zaútočit na Brity poblíž Bostonu. Podle Business Insideru si ale byli kolonisté vědomi toho, že potřebují rozšířit své řady a zajistit ucelenější strukturu, aby tak dokázali porazit profesionální vojáky na druhé straně barikády. Kvůli tomu došlo 14. června 1775 ke vzniku Kontinentální armády bojující za nezávislost amerických kolonií během Americké revoluce. Vznikla na základě rozhodnutí Kontinentálního kongresu a jejím velitelem byl celou dobu generál George Washington. K rozpuštění Kontinentální armády došlo z větší části po uzavření míru s Británií v roce 1783. Některé její jednotky se staly zárodkem současné Armády USA.

 

2. Americká armáda by byla 10. největším městem USA

V americké armádě slouží přes jeden milion vojáků. Asi polovina z nich je v aktivní službě a slouží na plný úvazek. Zbytek tvoří rezervní složky Národní gardy a armádní rezervy. Pokud by skutečně vzniklo město tvořené z amerických vojáků, tak by počtem obyvatel překonalo města, jako jsou San Jose, Kalifornie, Austin, Texas, Jacksonville, Floridu nebo San Francisco.

 

3. Americká armáda je druhým největším zaměstnavatelem v USA

Největším zaměstnavatelem ve Spojených státech amerických je se 2,2 miliony zaměstnanců společnost Walmart. Na druhém místě se pak umístila americká armáda, která přesahuje jeden milion aktivních vojáků a vojáků v záloze. I přestože v roce 2015 došlo v americké armádě ke škrtům, které snížily počet lidí v armádě na zhruba 1 422 200 zaměstnanců, tak armáda i přesto porazila třetího největšího zaměstnavatele s 523 tisíci zaměstnanců. Konkrétně jde o firmu Yum Brands.

 

4. Specialisté představují největší podíl v americké armádě

Pokud chcete v americké armádě něco zařídit, tak budete potřebovat pravděpodobně odborníka. V rámci aktivních složek a vojáků v záloze působí v americké armádě 264 890 specialistů. Jde téměř o více než čtvrtinu z celkového počtu amerických vojáků.

Americká armáda měla od roku 1985 systém specialistů. Ten začínal od pozic s označením Spec-4 až po Spec-9. Pozice Spec-4 byla ovšem zrušena a tato „juniorská“ šarže byla nahrazena pouze specialistou.

 

5. Armáda ročně spotřebuje téměř jednu miliardu litrů paliva

Stejně jako každá velká organizace potřebuje energii ke svému provozu, tak i americká armáda potřebuje palivo ke svým válečným operacím. Na základě statistik, které americká armáda zveřejnila v roce 2011, spotřebuje denně na jednoho vojáka více než 83 litrů. Ve druhé světové válce bylo oproti tomu potřeba na jednoho člena armády 3,8 litrů paliva.

 

6. Mnoho amerických prezidentů sloužilo v armádě

Ze 44 mužů, kteří se stali americkým prezidentem, 31 z nich prošlo vojenskou službou. Čtyřiadvacet z nich sloužilo v armádě nebo ve státních milicích. Účast v armádě není podmínkou k tomu, aby se člověk mohl stát americkým prezidentem.

Tento trend odstartoval George Washington. Někteří z amerických prezidentů se dokonce stali i válečnými hrdiny. Theodore Roosevelt například dostal Řád cti a George HW Bush obdržel Záslužný letecký kříž.

 

7. Armáda vlastní velké území. Je větší než Havaj

Pokud by se americká armáda proměnila ve stát, tak s ohledem na její půdu by byla větší než Havaj a Massachusetts dohromady. Není divu, že armáda má napojení na rozsáhlou infrastrukturu. Vojáci slouží ve 158 základnách po celém světě a samotná armáda vlastní v USA 15 milionů hektarů půdy. 

 

 

Zdroj: Business Insider, Zet

Sedm zajímavých faktů o americké armádě Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Zaměstnancům Amazonu stoupne plat o osm procent

    Byznys ·

    Americký internetový prodejce Amazon zvýší v Česku od září nástupní mzdu o osm procent. Hodinová sazba se tak zvýší na 135 korun, vedoucím týmu stoupne o 5,9 procenta …

  2. Růst německé ekonomiky zůstal za očekáváním

    Byznys ·

    Růst německé ekonomiky zůstala za očekáváním, když ve druhém čtvrtletí stoupl o pouhých 0,6 procenta. Hospodářství táhla především domácí poptávka a státní výdaje, mén…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.