reklama

Silný dolar a levné energie brzdí podle Fedu růst americké ekonomiky

Americká ekonomika zaznamenala zlepšení na pracovním trhu a spotřebitelé také více utrácejí. Nepříznivý vliv na hospodářství USA mají ovšem nízké ceny energií a silný dolar. Informace vyplývají z pravidelné situační zprávy o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha. Tu včera zveřejnila americká centrální banka Fed.

Mohlo by vás zajímat

Ekonomická aktivita rostla v devíti ze 12 oblastí Spojených států. Situace na pracovním trhu se nadále zlepšovala a většina oblastí rovněž ohlásila „drobný až mírný“ nárůst spotřebitelských výdajů, které v USA zajišťují více než dvě třetiny veškeré ekonomické aktivity.

Některé regiony ale zaznamenaly negativní vliv silného dolaru na poptávku, uvedl Fed. Pokračující propad cen ropy navíc dál trápil sektor energetiky. Dva regiony uvedly, že nadprůměrné teploty zvýšily už tak nadměrné zásoby ropy a benzinu. Ceny energií, které byly nízké už dříve, tak zůstávaly pod tlakem.

Zpráva, která se zabývá obdobím od konce listopadu do začátku ledna, neobsahuje prakticky žádné známky sílícího tlaku na zvyšování mezd, který naznačila situační zpráva z předešlého období. Rychlejší růst mezd nyní oznámily pouze dva regiony.

Fed loni v prosinci poprvé za devět a půl roku zvýšil základní úrokovou sazbu z minima, na němž byla sedm let. Měnový výbor kromě toho uvedl, že pro tempo dalšího zpřísňování měnové politiky budou klíčová ekonomická data a další vývoj inflace. Ta se nyní nachází pod dvouprocentním cílem Fedu. Téměř všechny regiony v nejnovější situační zprávě uvedly, že cenové tlaky jsou minimální.

Americká ekonomika v loňském třetím čtvrtletí zpomalila růst na dvě procenta z 3,9 procenta ve druhém kvartále.

 

 

Zdroj: ČTK

Silný dolar a levné energie brzdí podle Fedu růst americké ekonomiky Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.