reklama

Slovenský film zažívá dobrou kondici, napomáhá mu zřízení audiovizuálního fondu

Slovenský film zažívá dobrou kondici. Zatímco dříve se tam točilo jen několik málo snímků ročně, loni už jich bylo 28. Způsobilo to zejména zřízení audiovizuálního fondu v roce 2010. Ten filmařům pomáhá s financováním snímků. Novináře o tom v úterý informoval v rámci Letní filmové školy (LFŠ) v Uherském Hradišti ředitel Slovenského filmového ústavu Peter Dubecký.

Mohlo by vás zajímat

Slovenské filmy jsou zařazovány do programu LFŠ pravidelně. „Před deseti 15 lety jsme měli vždy problém v rámci letní filmové školy zahrát nějaký nový film, protože jich vznikalo málo. Byly roky, kdy vznikl jen jeden celovečerní film,“ uvedl Dubecký.

K vzestupu slovenské kinematografie podle něj přispívá systémová podpora nezávislé tvorby a rozumné kroky, které udělala veřejnoprávní televize. Ta koprodukuje jednotlivé filmy a díky smlouvě se státem na ně získává finanční prostředky. „Je příjemné, že skoro dvě třetiny projektů, které na Slovensku vzniknou, jsou také koprodukovány Českou republikou. Na filmy znovu začali chodit slovenští diváci. Letos atakujeme milion diváků, což na Slovensku nikdy nebylo,“ uvedl Dubecký.

Slovenským filmům se v posledních letech daří prorazit také na nejvýznamnějších světových filmových festivalech, například v Cannes, Berlíně, Locarnu nebo Torontu.

„Teď je to na Slovensku dobré, ten fond funguje velmi dobře. Pokud je projekt dobře napsaný, podporu dostane. Funguje nějaká spravedlnost. Těžší to mají začátečníci,“ řekl režisér Juraj Lehotský, který do Uherského Hradiště přijel v předpremiéře uvést své nejnovější drama Nina. Jeho hrdinkou je dvanáctiletá dívka, která musí čelit první velké životní zkoušce v podobě rozvodu rodičů. „Bylo to těžké, ale pěkné natáčení. Jsem zvědavý, jak náš film přijmou diváci,“ dodal Lehotský.

LFŠ uvádí také kompletní retrospektivu slovenského dokumentaristy Mira Rema, který se ve své tvorbě nevyhýbá provokativním tématům. „Moje filmy jsou intimní, osobní, ale já si kontroverzní filmy představuji úplně jinak. Někdy je terapie šokem účinnější než nějaký shovívavý bipolární pohled na svět,“ uvedl Remo.

Za svůj vůbec nejlepší film považuje Cooltúru z roku 2016. „Reagovala na primární filmařské a lidské pudy. Bylo to velmi spontánní, popkulturní, strhlo mě to. Měl jsem pocit, že jsem nahlédl do 20 témat, která by se dala ztvárnit v samostatných filmech,“ uvedl Remo, který nyní připravuje dokument z prostředí amatérských autokrosových závodů.

Zdroj: ČTK

Slovenský film zažívá dobrou kondici, napomáhá mu zřízení audiovizuálního fondu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

1. Česko chrání před hackery nový úřad

Společnost ·

Svoji činnost odstartoval v úterý v Brně Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ten se novelou zákona vyčlenil z Národního bezpečnostního úřad…

2. Maduro čelí sankcím ze strany USA

Byznys ·

Uspořádání nedělních voleb do nového Ústavodárného shromáždění donutilo Spojené státy americké k uvalení sankcí na prezidenta Venezuely Nicoláse Madura. V pondělí o to…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.