reklama

Státní rozpočet loni skončil v rekordním přebytku

Státní rozpočet skončil loni v přebytku 61,8 miliardy korun, což je nejlepší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Schválený rozpočet přitom počítal se schodkem 70 miliard korun. Předloni byl schodek rozpočtu 62,8 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat

Za dobrým výsledkem rozpočtu je podle ministerstva financí růst daňových příjmů, ekonomický růst i úspory v běžných výdajích a na obsluze státního dluhu. Ekonomové ovšem již dříve upozornili, že lepší hospodaření rozpočtu souvisí mimo jiné také s poklesem investičních výdajů vlády na projekty spolufinancované z evropských fondů. Ty loni činily 54,3 miliardy korun, což bylo ve srovnání s rokem 2015 o 118 miliard korun méně.

„Byli jsme kritizování, že jsme investovali méně. To je sice pravda, ale vůči schválenému rozpočtu jsme investovali navíc 6,2 miliardy korun. Takže ta kritika, že jsme investovali méně, neobstojí. Musíme to srovnávat se schváleným rozpočtem,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš. Upozornil, že rozpočet v roce 2015 byl s pohledu proinvestovaných peněz extrémní, protože končilo staré programovací období 2007 - 2013. Kapitálové, tedy investiční, výdaje státu loni činily 84,7 miliardy korun.

Celkové příjmy státního rozpočtu loni stouply o 47,1 miliardy na 1,282 bilionu korun. Celkové výdaje rozpočtu meziročně klesly o 77,5 miliardy na 1,220 bilionu korun.

Proti schválenému rozpočtu byly podle resortu financí nižší výdaje na obsluhu státního dluhu, a to o 11,6 miliardy. Meziročně se úrokové výdaje na obsluhu dluhu snížily na 40,7 miliardy korun z předloňských 45,3 miliardy korun. Provozní výdaje státu byly proti schválenému rozpočtu nižší o 15,5 miliard korun.

Na daních včetně sociálního pojištění stát loni vybral o 68,3 miliardy více, a to 1,071 bilionu korun. Bez pojistného na sociální zabezpečení daňové příjmy rozpočtu stouply o 44,7 miliardy na 642 miliard korun.

Na dani z příjmu firem stát získal loni meziročně o 11,6 miliardy více, celkem 111,2 miliardy korun. Proti schválenému rozpočtu byl příjem z této daně o 9,8 miliardy korun vyšší, uvedlo ministerstvo.

Na dani z přidané hodnoty (DPH) rozpočet inkasoval 245,7 miliardy korun, což je meziročně o devět miliard Kč více. Schválený rozpočet ovšem počítal s vyšším výběrem, a to 247,7 miliardy korun. Rozdíl mezi skutečností a plánem je podle Babiše způsoben odhadem příjmů z elektronické evidence tržeb. Ty již pro loňský rok MF odhadovalo na více než dvě miliardy korun. Evidence tržeb ovšem začala až 1. prosince, tedy později než ministerstvo financí plánovalo. Přínos kontrolního hlášení u DPH, které funguje od loňska, činí podle analýzy resortu 10 až 12 miliard korun.

Pro letošní rok ministerstvo financí naplánovalo schodek 60 miliard korun. „Nechci predikovat ten skutečný výsledek letos, ale důležité je, že chceme snižovat deficit,“ uvedl Babiš.

Související: „Rozpočet pro rok 2017 nemá opodstatnění, politici jím uplácejí voliče,“ říká Kovanda

ČR měla přebytkový státní rozpočet v prvních třech letech své samostatné existence. Nejvíce v roce 1994, kdy to bylo zhruba 10,5 miliardy korun.

Ministerstvo financí již dříve uvedlo, že navrhne, aby se případný přebytek státního rozpočtu za loňský rok využil na snížení státního dluhu. Ten loni klesl o 60 miliard na 1,613 bilionu korun.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Státní rozpočet loni skončil v rekordním přebytku Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Patnáct nadějných startupů pro rok 2017

    Byznys ·

    Nový rok 2017 je tady a s ním je potřebné předpovědět, jaké startupy vezmou technologickou oblast útokem. Internetový magazín Business Insider oslovil experty na rizik…

  2. Ohlédnutí za světovými událostmi roku 2016

    Společnost ·

    První pracovní den roku 2017 je už skoro za námi, na malou chvilku ale ještě zavítáme do roku předešlého. Pamatujete ještě, co ve světě přinesl rok 2016? Měsíc po měsí…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.