reklama

Streaming je fenoménem roku 2015. Dosáhl 70 procent celkového digitálního trhu

Český hudební trh už druhým rokem v řadě rostl. V hlavních trendech kopíruje dění ve Spojených státech. Také v Česku klesá digitální stahování hudby, ale roste streamování – tedy kontinuální přenos digitálních nahrávek mezi zdrojem a uživatelem. Podle ředitelky České národní skupiny Mezinárodní federace hudebního průmyslu Petry Žikovské se loni stal streaming skutečným fenoménem. Představoval 70 procent celkového digitálního trhu.

Mohlo by vás zajímat

Digitálnímu trhu celkově se podle Žikovské v Česku daří. Loni vzrostl o 14 procent a dosáhl podílu 40 procent z celkového objemu hudebního trhu. Lidé pomalu začínají slyšet na streamingové platformy jako je například Spotify, Google Play, Deezer nebo Youradio. Streaming rostl v roce 2015 o 12 procent na úkor legálního stahování. „Download – legální stahování – poklesl o 15 procent,“ uvedla Žikovská.

Podle ní tento trend vítají jak hudební vydavatelé, tak interpreti. „Všichni to vnímají jako novou šanci hudebního trhu. Stále více se mladí čeští interpreti dostávají do našich digitálních žebříčku, a to i do těch streamovacích. Streamovací boom se netýká  jen velkých zahraničních firem, ale i malých nezávislých firem a malých interpretů,“ uvedla Žikovská. Ještě před pár lety se však hudební interpreti domnívali, že je streaming připravuje o velkou část příjmů z prodeje CD a desek, a musejí tak více koncertovat. Tehdy si ale čeští posluchači teprve zvykali platit za streamovací služby. I podle Žikovské je výhodou, že v tuzemsku fungují všechny velké placené streamingové platformy.

Díky nim bude i v budoucnu podle Žikovské legální stahování hudby klesat a jeho úlohu převezme placený streaming.

Hudební průmysl se zároveň otáčí i opačným směrem. Prodává se stále více vinylových desek neboli „elpíček“. Podle Žikovské je však tento retro trend přeceňován. „Obecně jsou vinyly spíše pro sběratele nebo DJe. Že by si je kupovali masově uživatelé hudby, se říci nedá,“ řekla na rádiu Zet. Týká se to tak jen zejména interpretů s rozsáhlou fanouškovskou základnou, která je ochotná investovat peníze navíc.

 

 

Celý rozhovor s ředitelkou České národní skupiny Mezinárodní federace hudebního průmyslu Petrou Žikovskou si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Streaming je fenoménem roku 2015. Dosáhl 70 procent celkového digitálního trhu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.