reklama

Svaz průmyslu a dopravy: Nová vláda musí zlepšit infrastrukturu a vzdělávání

Nová vláda musí zásadně posunout klíčové oblasti pro průmyslovou otevřenou ekonomiku, jako jsou infrastruktura, inovace, digitalizace, trh práce a vzdělávání. Informace vyplývají z programového prohlášení Svazu průmyslu a dopravy, jež představil zástupcům hnutí ANO a předsedům politických stran. Novinářům to ve středu oznámil prezident svazu Jaroslav Hanák. Hlavním problémem je podle něj stavební legislativa, jejíž změna by přispěla ke zrychlení výstavby dopravní infrastruktury.

Mohlo by vás zajímat

Svaz chce dostat českou ekonomiku mezi 20 nejvyspělejších do pěti až šesti let. „Chceme navázat na naši jarní aktivitu, kdy jsme s našimi odborníky ze svazu definovali priority pro další rozvoj české ekonomiky. Seznámili jsme s nimi před volbami všechny politické strany, které podle průzkumů měly šanci dostat se do Poslanecké sněmovny. Stejně tak chceme obeznámit novou vládu s naším programovým prohlášením,“ uvedl Hanák.

Česká republika je podle poslední zprávy Světové banky Doing Business 30. nejrozvinutější světovou ekonomikou. V řadě dílčích ukazatelů, jako je třeba infrastruktura, je pozice Česka horší. Vedle ní země zaostává v inovacích, digitalizaci nebo ve vzdělávání. Svaz proto vyzývá vládu, aby vytvořila podmínky pro posun ekonomického potenciálu země.

Základním pravidlem u všech opatření na podporu ekonomického růstu musí být podle svazu stabilita podnikatelského prostředí a vymahatelnost práva. Je proto třeba důsledně zrevidovat právní normy, omezit jejich počet a zjednodušit je. Stát by se měl tedy zasadit o to, aby tuzemské školství reagovalo na potřeby trhu práce. Nezbytná je také reforma institucí, které zajišťují finanční podporu exportérům.

„V neposlední řadě je již nejvyšší čas stanovit podmínky, za kterých ČR vydá definitivní rozhodnutí o konkrétním termínu vstupu do systému ERM 2 a následně do eurozóny,“ uvedl viceprezident SP ČR Radek Špicar.

 

 

Zdroj: ČTK

Svaz průmyslu a dopravy: Nová vláda musí zlepšit infrastrukturu a vzdělávání Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Posledním místopředsedou Sněmovny se stal Fiala

    Společnost ·

    Poslanci v úterý zvolili předsedu ODS Petra Fialu zbývajícím místopředsedou Sněmovny. Obdržel 116 hlasů ze 183. Výsledky volby oznámil na plénu předseda sněmovní voleb…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.