reklama

„Svět peněz je pro nás tak přirozený, že ho nebereme ani jako téma,“ říká Leoš Válka

Současný svět je z velké části světem peněz. Do jaké míry ho ale i tak vnímáme? Podle Leoše Války, kurátora výstavy Duše peněz v galerii DOX, je současná společnost válcována ekonomickým modelem našeho světa. Ta si pak skoro ani neumí představit, že by svět mohl fungovat jinak.

Mohlo by vás zajímat

Multimediální výstavní projekt Duše peněz se soustředí na peníze jako na fenomén, jehož jsme všichni součástí. Ekonomickým systémem jsme dnes podle Války kolonizováni. „Termín kolonizován má pejorativní aspekt. To znamená, že je svět válcován. Adaptujeme se na svět jako na jediný možný. Tím, že se s ním ztotožňujeme, akceptujeme ho, fungujeme v něm, tak je stále menší a menší pravděpodobnost, že na něj dokážeme nahlédnout kriticky a uvažovat o jiných modelech,“ řekl na rádiu Zet.

Skutečnost, že hlavní hybnou silou světa je zisk a že to může mít jak pozitivní, tak i negativní důsledky, se výstava snaží skrze díla českých i zahraničních umělců prezentovat i svým návštěvníkům. „Výstava nemá za cíl navrhovat verzi lepšího řešení nebo alternativy. Je to spíše výhoda modelu výstavní instituce, že my jsme schopni dávat do protikladu velké a malé perspektivy, osobní nebo emotivní přístupy, a to je velká přednost toho média výstavnictví,“ řekl Válka.

Hlavním pilířem výstavy je pak podle Války velká příjmová nerovnost, kde proti sobě staví bohatství se světem obřích transakcí a svět neuvěřitelné bídy, který se týká celé jedné sedminy populace. „Ty světy fungují paralelně a my, kteří žijeme v té šťastnější části světa, nemáme dost příležitostí si to uvědomit. V médiích jsme zvyklí na všechny možné kruťárny a extrémy a už jsme se také adaptovali a jsme otupělí a nemůžeme si to dostatečně uvědomit,“ řekl kurátor.

Na druhou stranu jsou podle Války peníze pro člověka velmi intimním tématem. Dokonce intimnější než sexuální tématika. „Když se v prostředí skupinových terapií mluvilo o osobních situacích a extrémně intimních sexuálních detailech, tak s tím lidé neměli takový problém, než když se dostalo na peníze,“ uvedl Válka podle kterého, to vypovídá o tom, že náš vztah k penězům o nás vypovídá daleko více, než si jsme ochotni připustit. 

 

 

Celý rozhovor s Leošem Válkou, kurátorem výstavy Duše peněz, která bude k vidění v Centru současného umění DOX do 6. června, si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Svět peněz je pro nás tak přirozený, že ho nebereme ani jako téma,“ říká Leoš Válka Foto: © José María Cano; dox.cz

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.