reklama

Symfonie Capital plánuje spustit platformu pro mimobankovní P2P půjčky

Finanční a investiční společnost Symfonie Capital plánuje na začátku příštího roku spustit v České republice a v Polsku platformu pro takzvané peer-to-peer úvěrování. Tímto termínem se označuje on-line systém, který propojuje investory s volnými penězi s firmami, které potřebují úvěr. 

Mohlo by vás zajímat

Digitální technologie a internet za posledních deset let změnily všechny oblasti lidské činnosti. Výjimkou není ani oblast finanční služby, kde se objevuje zájem o mimobankovní finanční produkty. Příkladem toho může být i koncept peer-to-peer lending. O tom ve Studiu Zet hovořili Michael Sonenshine, zakladatel Symfonie Capital, která tyto služby plánuje rozvinout na českém trhu. Dalším hostem pořadu byl Pavel Kohout, člen investiční komise Symfonie, zakladatelem finanční skupiny Partners a bývalý členem ekonomické rady vlády.

 

Zkuste nám prosím popsat co je to peer-to-peer úvěrování a jak funguje?

Pavel Kohout: Původně to začalo teprve před několika lety v podstatě jako varianta půjčování mimo banku, kdy jednotlivec, fyzická osoba, půjčí jinému jednotlivci napřímo. To má samozřejmě svoje problémy, protože občas se stává, že dlužník není ve stavu, že může úvěr splatit. Takže vznikly další myšlenky jak systém vylepšit.

V současné době peer-to-peer lending funguje už velmi sofistikovaně. Například se nepůjčuje jednomu konkrétnímu dlužníkovi, ale půjčka je rozdělena mezi řadu dlužníků, takže riziko je výrazně diverzifikováno. Existují už i rezervní fondy, čímž to začíná připomínat trochu klasické bankovnictví.

Pane  Sonenshine, můžete nám říci, zda jsou mezi žadately o peer-to-peer půjčku už i české společnosti?

Michael Sonenshine: V současné době tady taková platforma neexistuje, ale očekáváme, že to tady bude brzy, stejně jako jinde v Evropě. Peer-to-peer platformu investiční společnosti Symfonie plánujeme v České republice i v Polsku otevřít v příštím roce. Budeme tak mít možnost poskytovat solidním českým firmám tento typ půjček.

 

Řekněte mi, co se stane s mými potenciálně investovanými penězi, když dojde k nesplácení úvěru nebo v případě bankrotu vaší společnosti?

Michael Sonenshine: Za prvé jako odpovědná společnost máme různá řešení, jak správně obhospodařovat peer-to-peer platformou. To také znamená, že ty půjčky nejsou naše, jsou registrované opravdu na klienty. Za druhé peníze klientů jsou zvlášť uložené na zvláštním účtu v bance. A za třetí máme i režim, že v případě potřeby může jiná firma převzít správu těchto půjček.

 

Vkladatelé, nebo přesněji investoři do fondu, nesou za relativně vyšší úroky taky o něco vyšší riziko, než u běžného uložení peněz u banky nebo do konzervativního investičního fondu. Jak přesvědčíte své klienty, že to riziko je přijatelné?  

Pavel Kohout: V případě půjček peer-to-peer toto riziko samozřejmě existuje, protože zde není povinné pojištění vkladu a není tím pádem ani státní garance, nejde o bankovní služby. Existuje několik faktorů, které zmírňují riziko velmi podstatným způsobem. V první řadě je to metodika výběru klientů, kterým se půjčuje. Dále je to diverzifikace, pak jsou tady rezervní fondy, které jsou vytvářeny u vyspělejších společností typu peer-to-peer. Takže v konečném důsledku to riziko, když porovnají zkušenosti třeba britských nebo amerických peer-to-peer společností, kde tyto služby jsou nejvyspělejší, je překvapivě malé.

 

 

 

Symfonie Capital plánuje spustit platformu pro mimobankovní P2P půjčky Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.