reklama

Téměř čtvrtina ojetých automobilů na českém trhu má změněný rok výroby

Podíl „omlazených“ ojetých vozidel loni vzrostl. Nyní je jich na českém trhu už téměř čtvrtina. Průměrně byly tyto vozy omlazené o více než rok a půl. Uvedla to společnost Cebia, která se zabývá ověřováním původu vozidel. Podle marketingového ředitele společnosti Cebia Jana Dryáka tak podvodníci na autu vydělají řádově o desítky tisíc korun více.

Mohlo by vás zajímat

Nekalé praktiky obchodníků s ojetými vozy nejsou podle Dryáka žádná magie. „V momentě dovozu vozidla na původním zahraničním technickém průkazu pouze upraví datum,“ řekl na rádiu Zet. Stejně snadno si ale podle něj kupující může prověřit skutečný rok výroby. „Ten si prověří například formou SMS služby, která funguje za nějakých 69 korun a dozví se obratem skutečný rok výroby, který v průkazu uveden není,“ řekl Dryák.

Už tradičně diskutovaným problémem, na který lze narazit při pořizování ojetého vozu, je stáčení tachometrů. Podíl takto upravených vozidel je v České republice podle Dryáka až 40 procentní. Říká se, že mnohem méně se stáčejí tachometry automobilů v zahraničí. Dryák ale nedoporučuje koupit si ojetý vůz, který k nám byl přivezen z jiné země. „Tachometry se stáčejí v menší míře na západ od České republiky. Vozidla, která se ale dovážejí odtamtud do Čech se stáčejí v daleko vyšší míře, až o 50 procent,“ upozornil.

Podvodníci stáčejí tachometry vozů v průměru o 100 000 kilometrů. „Zisk podvodníka, pokud stočí o tolik kilometrů, se pohybuje v řádu desítek tisíc korun. Záleží samozřejmě na konkrétním modelu, stáří a značce auta,“ uvedl Dryák.

 

 

Celý rozhovor s marketingovým ředitelem společnosti Cebia Janem Dryákem si můžete přečíst v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Téměř čtvrtina ojetých automobilů na českém trhu má změněný rok výroby Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.