reklama

Tendr na výstavbu nových jaderných bloků má podle Babiše začít v příštím roce

Elektrárenská společnost ČEZ by měla podle ministra financí Andreje Babiše vypsat nový tendr na výstavbu jaderných bloků nejpozději v příštím roce. Jeden blok se má postavit v Dukovanech a další v Temelíně.

Mohlo by vás zajímat

„Příští rok je nejzazší termín. Musíme postavit nový blok v Dukovanech a následně v Temelíně. ČEZ je na tom finančně velice dobře, jeho zadlužení je nejmenší v Evropě,“ řekl ministr financí Českému rozhlasu.

„Je to postoj pana Babiše, který tlačí vedení ČEZ a také dozorčí radu, že to mají dělat na vlastní riziko,“ řekl včera novinářům v reakci na Babišova slova ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Termín příštího roku však nevyloučil, podle něj je ale třeba nejdříve vyřešit řadu otázek. Upozornil například, že v Dukovanech dosud neproběhla příprava dostavby, předchozí tendr se totiž týkal dostavby dvou bloků v Temelíně.

O termínu ani o lokalitě není zatím rozhodnuto i podle generálního ředitele společnosti ČEZ Daniela Beneše. „Naše strategie je postavena na provozování klasické energetiky včetně jaderné. Je to především o provozování našich šesti současných bloků,“ uvedl Beneš. ČEZ podle něj bude svou další činnost plánovat také podle státní energetické koncepce, kterou má ale vláda teprve schvalovat. Materiál má mimo jiné definovat, kdy a kde by měly v České republice vyrůst nové jaderné bloky.

ČEZ loni v dubnu zrušil tendr na dostavbu dalších dvou bloků v Jaderné elektrárně Temelín, hlavním důvodem bylo neposkytnutí státní garance. V případě stavby nových bloků považuje Mládek za nejreálnější variantu výstavbu pod vedením nové dceřiné společnosti firmy ČEZ, do které by mělo být vyčleněno staveniště, jeho příprava a know-how.

 

Zdroj: ČTKTendr na výstavbu nových jaderných bloků má podle Babiše začít v příštím roce Foto: ČTK/Šulová Kateřina: Ministr financí Andrej Babiš (ANO)

reklama

Další články

  1. Francie odškodní Rusko miliardou eur

    Byznys ·

    Francie zaplatí Rusku 1,1 miliardy euro jako kompenzaci za to, že mu na základě sankcí kvůli konfliktu na Ukrajině nedodá dvě vrtulníková plavidla Mistral. Uvedl to se…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.