reklama

Ťok jednal s Babišem, rozpočet fondu dopravy se příští rok navýší o 2 miliardy korun

Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) se dohodl s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) na zvýšení rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) o 2,1 miliardy korun. Ministr dopravy přitom žádal o tři miliardy. Kraje tak podle Ťoka nedostanou v příštím roce z rozpočtu žádné peníze na opravu silnic druhých a třetích tříd. Ťok o tom informoval po schůzce novináře. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve čtvrtek řekl, že chce ohledně silnic pro krajské silnice vést jednání.

Mohlo by vás zajímat

„Jsme schopni dát peníze do SFDI na nové akce (stavby). Nepokryje to všechny požadavky. Já věřím tomu, že o tu miliardu budeme bojovat při zasedání vlády,“ uvedl ministr dopravy k objemu peněz vyjednanému s Babišem. V případě, že by se peníze v rozpočtu nenašly, hrozilo by, že nebude možné zahájit některé dopravní stavby. Například na obchvat Frýdku-Místku na silnici R48 ale podle Ťoka peníze budou. Při minulé schůzce s Babišem už vyjednal tři miliardy na navýšení rozpočtu SFDI z národních zdrojů.

Kraje v příštím roce nedostanou žádné peníze na opravy silnic druhé a třetí třídy. „Evropské peníze do dvojek, trojek na ty opravy, které jsme dávali letos, prostě není možné použít. Kraje nedostanou z rozpočtu roku 2016 ani korunu,“ uvedl Ťok. Premiér ale ve čtvrtek sdělil, že koalice bude o penězích pro kraje ještě jednat. „ČSSD podporuje poskytnutí prostředků na opravu dvojek a trojek. Stát by se měl starat i o silniční síť na venkově,“ uvedl Sobotka.

Kraje se kvůli financím na opravy silnic obrátí na koalici při příští schůzi vlády s hejtmany. „Budeme znovu usilovat alespoň o tři miliardy korun na opravy krajských silnic, na kterých je v České republice prováděna většina dopravních výkonů,“ sdělil České televizi předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). SFDI letos mezi kraje poprvé od roku 2001, kdy ministerstvo dopravy silnice na kraje převedlo, rozdělil na opravy silnic druhé a třetí třídy 4,4 miliardy korun. Zástupci krajských tripartit v červnu vyzvali vládu, aby v rozpočtu našla pro příští rok pět miliard.

V evropských fondech bude podle ministerstva pro místní rozvoj na krajské silnice deset miliard. Příjem žádostí začne letos v září a skončí v březnu 2017. Krajské silnice tvoří většinu české silniční sítě. Celkem je v Česku 57 tisíc kilometrů silnic, z toho je krajských 48 703 km.

Státní fond dopravní infrastruktury financuje výstavbu a údržby silničních, železničních a vodních staveb. Napřesrok by měl hospodařit s částkou přesahující 50 miliard korun z národních zdrojů. Výše státních příspěvků se promítá do možností čerpání evropských dotací plynoucích z Operačního programu doprava, který umožňuje přispívat Česku na výstavbu až 85 procenty ceny staveb.

 

Zdroj: ČTK

 

Ťok jednal s Babišem, rozpočet fondu dopravy se příští rok navýší o 2 miliardy korun Foto: Dan ŤOK Zdroj: ČTK/Šulová Kateřina

reklama

Další články

  1. Varufakis: Záchranný program nebude fungovat

    Společnost ·

    Bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis si myslí, že nový záchranný program, na kterém se Řecko dohodlo s věřiteli, nebude úspěšný. Varufakis to řekl v rozhovoru …

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.