reklama

Tomčiak: „OPEC si může dovolit těžit ropu i při jejích nízkých cenách. Vliv kartelu roste“

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v červenci zvýšila těžbu na osmiletá maxima. To nijak nepodporuje cenu této komodity, která je kvůli obrovským přebytkům stále velmi nízká. Místo toho, aby s tím OPEC bojoval, jeho členové dále usilují o vysoký podíl na trhu. Podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka si to ale mohou dovolit, jelikož jejich náklady na těžbu jsou velmi nízké. Vyhlídky na změnu záleží na tom, zda dospějí dva hlavní členové k dohodě.

Mohlo by vás zajímat

Těžba OPEC se v červenci zvýšila o 46.000 barelů denně na 33,11 milionu barelů denně. To je podle statistik Reuters nejvyšší objem produkce minimálně od roku 2008. Za tuto situace může jakýsi dominový efekt, který rozpoutávají dva hlavní členové OPEC, a to Saúdská Arábie a Írán. „Ti chtějí získat svůj podíl na dodávkách ropy do světa. Ani jeden z nich nechce ze svého stanoviska ustoupit a proto sledujeme tuto situaci, že Saúdská Arábie i Írán zvyšují svoji produkci. A když tyto dvě hlavní země zvyšují svoji produkci, tak i ostatní země nechtějí zůstat pozadu a tím pádem je celý OPEC připraven pumpovat na trhy velké množství ropy,“ vysvětlil Tomčiak na rádiu Zet.

Ačkoliv zvyšováním produkce ropy se snižuje její cena, pro členy OPEC to má určitou logiku. „Členské státy kartelu OPEC potřebují peníze na to, aby pokryly díry, které mají ve státních rozpočtech,“ uvedl Tomčiak.Žádný z nich tak nechce svoji produkci omezit, protože by měl nižší příjmy do státního rozpočtu a tím pádem by se mohl dostat do horší ekonomické situace.

Členové OPEC si pak podle Tomčiaka nemusejí lámat hlavu nad náklady, které za těžbu vydávají. „Pokud se podíváme na Arabský poloostrov, tak tam jsou náklady na těžbu ropy výrazně nižší, takže i při současných cenách ropy se jim vyplatí ropu těžit a dodávat ji na světové trhy,“ řekl. Vzhledem k tomu pak také v poslední době sílí pozice celého kartelu na ropném trhu. Těžba ve Spojených státech, Kanadě nebo v Evropě je výrazně nákladnější. „Tyto oblasti naopak svoji produkci ropy snižovali a tím pádem získal kartel OPEC větší vliv na celkový globální trh s ropou,“ uvedl Tomčiak.

Zda se bude snažit alespoň v budoucnu bojovat proti přebytkům ropy a tím podpořit ceny komodity bude záležet na dalších jednáních. Jedno takové proběhne už v září v Alžírsku. „Důležité ale bude jednání mezi Saúdskou Arábií a Íránem. I na předchozích jednáních se tyto země nedohodly. Írán chce stále zvyšovat svou produkci a na tom se nic nemění. Uvidíme, zda se dokáží dohodnout na zářijovém jednání. Pravděpodobnější ale je, že bude zachován status quo,“ řekl Tomčiak.

 

 

Celý rozhovor s analytikem společnosti Finlord Borisem Tomčiakem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Tomčiak: „OPEC si může dovolit těžit ropu i při jejích nízkých cenách. Vliv kartelu roste“ Foto: shutterstock.com - vlajka OPEC

reklama

Další články

  1. Čtrnáct zemí s nejlepší reputací na světě

    Společnost ·

    Výzkumná a poradenská společnost Reputation Institute vyhlásila žebříček zemí s nejlepší pověstí. Klíčové faktory, které v něm zohlednila se týkaly zejména kvality exp…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.