reklama

Trump podepsal vyhlášku o ochraně hranic s Mexikem Národní gardou

Americký prezident Donald Trump ve středu podepsal dekret, který ukládá Národní gardě účast při ostraze hranice s Mexikem. Informaci uvedl Bílý dům. V memorandu určeném ministrům obrany a vnitřní bezpečnosti oznámil, že „situace na hranicích dosáhla krizového stavu“. Zdůraznil, že je třeba zabránit pašování drog a zastavit proud migrantů. Následně na palubě prezidentského letadla Air Force One Trump řekl, že uvažuje o vyslání 2000 až 4000 příslušníků Národní gardy. Mexická hlava státu Enrique Peňa Nieto Trumpův výrok krátce nato odsoudila.

Mohlo by vás zajímat

Protiprávnost na jižní hranici je podle prezidentova prohlášení „neslučitelná s bezpečností a svrchovaností amerického lidu“. Americká vláda za těchto okolností „nemá jinou možnost, než jednat“.

O chystaném opatření už předem informovala veřejnost ministryně pro vnitřní bezpečnost Kirstjen Nielsenová. „Prezident nařídil ministerstvu obrany a ministerstvu pro vnitřní bezpečnost spolupracovat s našimi guvernéry při rozmístění Národní gardy na jihozápadní hranici, kde bude pomáhat pohraniční stráži,“ uvedla Nielsenová na tiskové konferenci v Bílém domě.

Trumpovo nařízení přivítali guvernéři Nového Mexika a Texasu. S odmítavým stanoviskem se ale setkalo v Mexiku. Tamní Senát v prohlášení vyzval prezidenta Enriqueho Peňu Nieta, aby dočasně pozastavil spolupráci s USA v oblasti migrační a bezpečnostní politiky. Mexická vláda by měla „odmítnout pokusy militarizovat společnou hranici a vyzvat americký Kongres, aby přiměl prezidenta k uctivému jednání s Mexikem“.

Trump v nařízení vyzval ministry obrany, spravedlnosti a vnitřní bezpečnosti, aby ho do 30 dnů informovali o dalších krocích, které je možné v zájmu ochrany hranic podniknout. Podle agentury AP se první jednotky Národní gardy vydaly na hranici už ve čtvrtek.

Gardisté nebudou mít podle Nielsenové policejní pravomoci, jejich role tak bude výhradně podpůrná. Předpokládá se, že pohraniční stráži pomohou mimo jiné s leteckým dohledem nad americko-mexickým pomezím.

Nielsenová o nasazení gardy ve středu diskutovala s mexickým ministrem zahraničí Luisem Videgarayem Casem, kterému podle Reuters řekla, že gardisté nebudou ozbrojeni.

Trump na palubě svého letadla ve čtvrtek uvedl, že 2000 až 4000 příslušníků Národní gardy chce na hranici ponechat do postavení zdi. Stále však musí přezkoumat cenu takového opatření.

Mexický prezident Peňa Nieto výroky Trumpa vzápětí kritizoval s tím, že by si neměl „frustraci z domácí politiky, zákonů a Kongresu“ vylévat na Mexičanech.

Trump není prvním americkým prezidentem, který na hranice povolal Národní gardu, což je rezervní složka amerických ozbrojených sil pod kontrolou federální a místní vlády. V roce 2010 tehdejší demokratický prezident Barack Obama vyslal na pomezí s Mexikem 1600 gardistů a během mandátu Obamova předchůdce George Bushe mladšího zde v rámci bezpečnostní operace působilo až 6000 příslušníků gardy.

Americký Vládní kontrolní úřad (GAO) hodnotil působení gardistů v rámci Obamovy a Bushovy mise rozporuplně. Ve své zprávě uvedl, že obě operace, které vyšly celkem na 1,35 miliardy dolarů, měly přínos v podobě zastrašení zločinců a posílení vztahů mezi americkými ozbrojenými složkami. Samotnou vojenskou výpomoc pak GAO hodnotil jako improvizovanou a bez jasně definované strategie. Úřad tehdy k nevýhodám připočítal i možné poškození vztahů s Mexikem.

 

 

Zdroj: ČTK

Trump podepsal vyhlášku o ochraně hranic s Mexikem Národní gardou Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Zeman kritizoval vydání Nikulina do USA

    Společnost ·

    Český prezident Miloš Zeman ve čtvrtek kritizoval vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina z České republiky do Spojených států jako krok, který může poslouž…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.