reklama

Trump se postavil za NATO, Merkelová přislíbila více finančních prostředků na armádu

Potvrzení významu NATO, férovost obchodních dohod, přistěhovalectví či vztahy s Ruskem a mírový proces na východní Ukrajině dominovaly pátečnímu jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa a německé kancléřky Angely Merkelové v Bílém domě. Oba státníci se osobně sešli poprvé.

Mohlo by vás zajímat

Trump na úvod tiskové konference ujistil, že podporuje Severoatlantickou alianci, zároveň ale zdůraznil, že ne všechny země se na společné obraně spravedlivě podílejí. Žádnou členskou zemi NATO, která neposkytuje dohodnutá dvě procenta hrubého domácího produktu na armádu, ale nejmenoval. Kancléřka potvrzení role NATO ocenila a přislíbila, že Německo bude své vojenské výdaje zvyšovat.

Podle dohody by alianční státy měly do roku 2024 odvádět na obranu dvě procenta svého HDP. Zatím to většina zemí včetně Německa či Česka nesplňuje; německý výdaj na vojenské účely činí 1,2 procenta HDP. Podle Merkelové má ale bezpečnost a obrana řadu aspektů, ke kterým patří i rozvojová pomoc či podpora směřující ke stabilizaci afrických zemí.

Merkelová rovněž Trumpovi přislíbila, že německá armáda bude nadále působit v Afghánistánu i bojovat proti teroristickému hnutí Islámský stát. O nutnosti spolupráce v boji proti Islámskému státu a při ochraně obyvatel před teroristy hovořil i Trump.

Pokud jde o zlepšení vztahů s Ruskem, na které USA i Evropská unie uvalily sankce kvůli ruskému záboru ukrajinského autonomního poloostrova Krym a ruskému počínání na Donbasu, je třeba podle Merkelové postupovat krok za krokem. Kancléřka dodala, že nejdříve je nutné učinit pokrok v mírovém procesu na východní Ukrajině, kde proruští separatisté bojují proti ukrajinské vládě.

Na tiskové konferenci Trump zopakoval svůj přísný postoj vůči přistěhovalectví. To označil za výsadu, nikoli za právo. Dodal, že jasnou prioritou je pro něj bezpečnost obyvatel USA. V minulosti Trump kritizoval Merkelovou za její příliš vstřícný postoj k běžencům.

Trump také hovořil o tom, že souhlasí s volným obchodováním, ale že řada zemí se v obchodních vztazích k USA nechovala vždy férově. Konkrétně se zmínil o Severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA), která je podle něj pro USA hrozná. Merkelová by byla ráda, kdyby se znovu podařilo otevřít rozhovory o volném obchodu mezi EU a USA. Případnou bilaterální dohodu mezi Washingtonem a Berlínem ale nechce, ujednání podle ní musí zahrnovat celou EU.

Oba státníci si páteční společné jednání pochvalovali jako produktivní. Komentátoři předpokládali, že setkání kvůli vzájemným rozporům nebude snadné. Trump na tiskové konferenci poznamenal, že s Merkelovou má nejspíš společné to, že je oba odposlouchávala administrativa bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy. Trump zatím nepředložil žádné důkazy o tom, že ho tajné služby na Obamův pokyn odposlouchávaly. O americkém sledování komunikace Merkelové a dalších vrcholných evropských politiků vypovídají dokumenty, které v roce 2013 zveřejnil někdejší spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden.

 

 

Zdroj: ČTK

Trump se postavil za NATO, Merkelová přislíbila více finančních prostředků na armádu Foto: ČTK/ZUMA/Christy Bowe: Kancléřka Angela Merkelová, americký prezident Donald Trump

reklama

Další články

 1. Rockaway kupuje knižního lidra Euromedia Group

  Byznys ·

  Investiční skupina Rockaway oznámila, že podepsala dohodu o koupi Euromedia Group, napsal dnes server E15.cz. Transakce se uskutečnila s podporou skupiny Czech Media I…

 2. Warholův portrét Maa jde do aukce v Hongkongu

  ·

  Obraz popartového umělce Andyho Warhola, který ztvárňuje předsedu Komunistické strany Číny Mao Ce-tunga, bude 2. dubna vydražen na aukci v Hongkongu. Očekává se, že by…

 3. Tesla shání 1,15 miliard dolarů na Model 3

  Byznys ·

  Americký výrobce elektromobilů Tesla ve středu uvedl, že plánuje zvýšit kapitál o 1,15 miliard dolarů (29 miliard korun). Další finanční injekci firma potřebuje na roz…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.