reklama

Trump ukončil své asijské turné. Jaké bylo?

Severokorejská hrozba a obchodní vztahy s východoasijskými partnery byly nejvýš na seznamu priorit amerického prezidenta Donalda Trumpa při cestě po Asii, nejdelší během jeho prvního roku ve funkci. Trump dnes z východní Asie odletěl domů, aniž absolvoval zevrubnější debatu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, kterou mnozí během summitu ve vietnamském Danangu očekávali. Média si všímala i mimořádné pompéznosti přijetí, jakého se Trumpovi dostalo od všech jeho asijských hostitelů, které korunoval filipínský prezident Rodrigo Duterte milostnou písní.

Mohlo by vás zajímat

V Číně byl šéf Bílého domu na hony vzdálen tvrdé kritice obchodních praktik Pekingu, která loni dominovala Trumpově volební kampani. Zatímco tehdy obviňoval čínské vedení ze "znásilnění" americké ekonomiky a z loupeže pracovních míst v USA, tentokrát volil podstatně mírnější slovník. Prezidenta Si Ťin-pchinga zahrnul opakovaně chválou a označil ho za "mimořádného člověka". Nevyhnul se kritice obrovského obchodního přebytku Číny ve vztahu k USA. Překvapivě ale dodal, že za to Čínu neodsuzuje a že hlavní vinu nesou předchozí americké vlády.

Politiku jedné Číny, která uznává čínskou svrchovanost nad tchajwanskými vzbouřenci, Trump v minulosti k rozhořčení Pekingu zpochybňoval. Při nynější návštěvě Číny ale své partnery ujistil loajalitou a zdůraznil, že politiku jedné Číny budou USA respektovat. Prezident se v Pekingu ani příliš nezmiňoval o ožehavém územním sporu v Jihočínském moři a hovořil zejména o severokorejských zbrojních programech a o bilaterálním obchodu. Až v Hanoji v besedě s vietnamským prezidentem Tran Dai Quangem nabídl, že může v územním sporu působit jako zprostředkovatel. "Pokud bych mohl sloužit jako prostředník, dejte mi vědět... Jsem velmi dobrý zprostředkovatel," zdůraznil Trump.

Mírnější formulace zaznamenali novináři i v prezidentových komentářích na adresu severokorejského režimu. V Soulu zdůrazňoval, že éra trpělivosti s KLDR je pryč, a varoval, že Spojené státy se jadernou hrozbou Pchjongjangu nenechají zastrašit. V Tokiu a Pekingu ale rétoriku zmírnil a vyzval KLDR k jednání, které by jadernou krizi na Korejském poloostrově ukončilo. Diplomatické kroky přitom donedávna prezident rezolutně odmítal s tím, že možnosti jednání jsou vyčerpány.

Trumpova schůzka s Putinem měla být podle hojných spekulací vyvrcholením summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) ve vietnamském Danangu. Očekávání optimistů se ale naplnilo jen zpola: oba státníci spolu několikrát krátce hovořili a přijali dokonce společné prohlášení k situaci v Sýrii. Na zevrubnější debatu ale nebyl čas, podle Kremlu si ho nedokázala udělat americká delegace. Žádný budoucí summit se prý ani nechystá.

Trump se dnes vrací z asijské cesty domů, kde ho čeká skandál kolem údajného ruského vměšování, komplikovaný boj o daňovou reformu a spory o regulaci migrace. Domácí problémy ho ale dohnaly i v Asii, když dal ve Vietnamu najevo důvěru v Putinovo dementi ohledně zásahu ruských hackerů do americké prezidentské kampaně. Vzápětí musel Trump své stanovisko upřesňovat a důvěru v Putina nahradil důvěrou v americké tajné služby. Ty tvrdí opak toho, co ruský vůdce.

Při cestě do Japonska, Jižní Koreje, Číny, Vietnamu a na Filipíny se americký prezident podle očekávání představil jako kritik Pchjongjangu a nevyrovnané obchodní bilance s Čínou, ale překvapivě i jako dobrý přítel čínského prezidenta, obhájce principu jednotné Číny a nakonec i stoupenec dialogu s KLDR. Podle agentury AP šéf Bílého domu buď razí novou strategii pro vztahy s východní Asií, nebo nemá strategii žádnou.

 

Zdroj: ČTK

Trump ukončil své asijské turné. Jaké bylo? Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Britská libra oslabuje kvůli politickým obavám

  Byznys ·

  Britská libra se během dnešního obchodování kvůli politickým obavám propadla až na týdenní minimum vůči americkému dolaru. Euro vůči dolaru zůstává bez větších změn a …

 2. Počet podnikatelů v ČR stoupl

  Byznys ·

  Počet podnikatelů v Česku, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, stoupl letos do konce září o 18.000 na 999.000. Vyplývá to z evidence České sp…

 3. 55 procent Španělů si přeje předčasné volby

  Společnost ·

  Více než polovina Španělů není spokojena se současnou vládou v Madridu a přeje si, aby premiér Mariano Rajoy vyhlásil co nejdříve předčasné parlamentní volby. Vyplývá …

 4. Protest taxikářů v Praze ve středu bude

  Společnost ·

  Pražští taxikáři potvrdili, že ve středu 15. listopadu uspořádají v hlavním městě další protest proti přepravě objednávané přes mobilní aplikace. Podobu protestu Sdruž…

 5. Amsterdam trápí rostoucí počet návštěvníků

  Společnost ·

  Před deseti lety napumpoval Amsterodam peníze do turistiky, aby se vzpamatoval z globální krize. Ale i když už město zakázalo nechvalně proslulé "pivocykly", tedy vozi…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.