reklama

Trump začal řešit stavbu zdi na mexické hranici, zaplatí ji ale Američané

Nastupující americký prezident Donald Trump začal s plněním svého předvolebního slibu o stavbě zdi na hranici s Mexikem. Vybudování bariéry chránící Spojené státy před nežádoucími ilegálními přistěhovalci však zaplatí američtí daňoví poplatníci, nikoliv Mexiko. Uvedla to televize CNN, která se odvolává na zdroje z Trumpova týmu. Podle nich se budoucí prezident chystá požádat o finance Kongres. Trump v reakci napsal, že Mexičané peníze za stavbu „vrátí (USA) později“.

Mohlo by vás zajímat

Jedním z klíčových témat Trumpovy předvolební kampaně byla migrace a příslib zastavit příliv nelegálních přistěhovalců, kteří proudí do USA z Latinské Ameriky přes mexickou hranici. Své stoupence přitom někdejší televizní showman známý populistickými prohlášeními ujišťoval, že zeď „zaplatí Mexiko“. Mexická vláda tehdy tento nápad rázně odmítla a ostře se vymezila proti Trumpovým verbálním útokům na Mexičany.

Nyní je podle CNN a časopisu Politico slib zřejmě nadobro zapomenut, neboť Trumpovi lidé již začali s republikánskými zákonodárci v nově zvoleném Kongresu jednat o zařazení výdajů na stavbu zdi do letošního návrhu vládních výdajů. Parlament by podle nového plánu oprášil zákon o stavbě zdi přijatý za předchozího republikánského prezidenta George Bushe mladšího v roce 2006.

„Obamova vláda to neudělala, takže je teď na nás, abychom prostřednictvím financování kroku přijatého už před deseti lety zahájili plnění slibu pana Trumpa o zabezpečení hranic,“ řekl CNN republikánský Kongresman Luke Messer z Indiany. Připustil, že půjde o „velké peníze, je to však otázka priorit“.

Související: Mexičtí architekti navrhli Trumpovu hraniční zeď

Odhadované náklady na stavbu několikametrové zdi se pohybují v širokém rozpětí kolem deseti miliard dolarů (260 miliard Kč).

Trump v dnešní twitterové reakci napadl média za to, že podle něj veřejnost informují neúplně. Nijak sice nezpochybnil, že by stavbu měl hradit Washington, zároveň ale uvedl, že hodlá Mexiko přimět k platbě později. „Nepoctivá média neinformují, že jakékoli peníze utracené za stavbu velké zdi (kvůli jejímu urychlení) nám Mexiko později vrátí!“.

Jeho mluvčí Sean Spicer v dnešním rozhovoru s televizí ABC uvedl, že z Trumpovy strany nejde o žádné porušení předvolebního slibu. „Myslím, že s nimi (mexickou vládou) o tom bude dál mluvit,“ řekl. Ani on ani Trump však nesdělili, jak hodlají Mexiko přimět k zaplacení stavby, která tamní obyvatele dráždí.

Související: Ford ruší své plány na výstavbu továrny v Mexiku

Jestliže na nápad zařadit tyto náklady do návrhu zákona o vládních výdajích skutečně dojde, mohou se jej pokusit zablokovat demokraté, jejichž většina se stavbou zdi nesouhlasí a v Senátu mají dostatečný počet hlasů. V takovém případě by hrozilo, že na konci dubna, dokdy musí být vládní výdaje schváleny, bude řada amerických federálních úřadů bez peněz na svůj provoz.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Trump začal řešit stavbu zdi na mexické hranici, zaplatí ji ale Američané Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Sold Out Biz: Jak se vypořádat s odmítnutím

    Byznys ·

    Odmítnutí klientem je pro obchodníka denním chlebem. I proto je nutností se s ním naučit pracovat. Obávané „ne“ totiž nemusí být konečné. Jak s odmítnutím pracovat, ab…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.