reklama

Tržní okénko: Francie je významným hráčem EU, svým zadlužením se ale blíží Řecku

Francie patří již dlouhou dobu mezi jednu z nejvíce zadlužených zemí základní části Evropské unie. Dluh s ohledem na hrubý domácí produkt (HDP) se vyšplhal na 96 procent. Zadlužení České republiky pro porovnání dosahuje hodnoty 41 % HDP. Radim Dohnal z CapitaLinked v pořadu Tržní okénko řekl, že v minulosti jeho předpověď pasovala Francii na pozici budoucího Řecka. Nyní se jeho slova bohužel naplňují. 

Další díly pořadu

„V minulosti jsem říkal, že Francie je takové budoucí Řecko. Mám takový pocit, že se moje pravděpodobnost zvyšuje. Za to nejsem rád, protože Francie je skutečně jedním z významných členů eurozóny,“ řekl Dohnal na rádiu Zet.

Podle Dohnala je značně negativním faktorem i skutečnost, že francouzské bankovnictví je roztažené po celé Evropě. Nejde ale pouze o starý kontinent. Francouzské finanční instituce totiž figurují i na území severní Afriky nebo Ruska. Problémy Francie se tak mohou přenést na tyto bankovní instituce, jež země rozvíjí i mimo eurozónu.

„Francie je zemí se zásadními problémy. Dluh od krize vzrostl z 68 procent HDP na 96 %. To je jeden z nejvyšších nárůstů eurozóny. Že by Francie udělala nějaké reformy, tak já o nich moc nevím,“ uvedl Dohnal.

Dohnal si také všímá budoucích prezidentských voleb. Mezi favority figuruje i předsedkyně Národní fronty Marine Le Penová. Ta se netají svými radikálními cíli, které mohou na poli Evropské unie vyvolat zemětřesení. Stejně jako Velká Británie chce, aby Francie opustila EU a eurozónu. V případě jejího vítězství plánuje vyhlásit referendum o takzvaném frexitu.

„Průzkumy veřejného mínění předpovídají , že se Marine Le Penová dostane do druhého kola, kde skončí na druhém místě. Já se toho bojím ale trochu více, protože se ve výzkumech mnoho lidí stydí přiznat, že ji bude volit. Je to podobně jako u průzkumů, kde se styděli přiznat, že budou volit pro brexit,“ Myslí si Dohnal. 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom investiční společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda v něm se svými hosty každý čtvrtek mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Lukáše Kovandy Radim Dohnal z CapitaLinked, si můžete přehrát v playeru výše.

Zdroj: Zet

Tržní okénko: Francie je významným hráčem EU, svým zadlužením se ale blíží Řecku Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

1. Trump podle Mattise plně podpořil NATO

Společnost ·

Americký prezident Donald Trump plně podpořil Severoatlantickou alianci (NATO), řekl v pátek na mnichovské bezpečnostní konferenci ministr obrany USA James Mattis. Je …

2. Nachází se pod Novým Zélandem další kontinent?

·

K existujícím šesti světadílům by mohl přibýt další – Zélandie. Zatím zůstává celý ukryt pod vodami jižního Pacifiku, píše BBC. Není však žádnou neznámou. Jeho nejvyšš…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.