reklama

Tržní okénko: Jednání o brexitu mohou začít. Budou tvrdá

Britská královna Alžběta II. dnes podepsala zákon umožňující aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy, na jehož základě bude zahájen proces odchodu Velké Británie z Evropské unie. Formálně tak mohou začít jednání mezi Bruselem a Londýnem. Podle analytika Asociace pro mezinárodní otázky Ondřeje Mocka budou rozhovory o podmínkách brexitu velmi tvrdé. Dá se také předpokládat, že lisabonskou smlouvou definovaná dvouletá lhůta se bude prodlužovat, a to minimálně o rok. 

Další díly pořadu

Podle lisabonské smlouvy je každý členský stát Evropské unie, který oznámí vystoupení a nedohodne se na podmínkách, po dvou letech automaticky považován za vystoupeného z unie. Neznamená to však, že na rozhovory s Bruselem má pouze dva roky. „Evropská rada může tuto dobu prodloužit v případě, že by bylo potřeba. To znamená, že ty dva roky nejsou určitě definitivní. V případě, že ten proces bude pomalejší, může to období být i delší,“ řekl Mocek v pořadu Tržní okénko.

Podle Mocka je pak téměř jisté, že k tomuto scénáři dojde právě v případě Velké Británie. Samotná ratifikace dohod všemi zbývajícími státy Evropské unie totiž trvá přibližně půl roku. „Osobně si myslím, že to za rok a půl nemají šanci stihnout, protože těch míst, kde se budou dohadovat, a těch sporných bodů je stále víc a víc,“ uvedl.

Velký boj se dá podle Mocka očekávat zejména o přístup na trh. Británie dala najevo, že bude trvat na přístupu na evropský jednotný trh co se týče zboží a služeb. Trh ovšem nechce mít otevřený i pro osoby, na čemž naopak trvá Brusel. „Celé vyjednávání bude velká diplomatická hra. Mantinely, které si Velká Británie staví teď jsou určitě primárně nadsazená, aby z nich mohla ustupovat a dostala to, co vlastně chce,“ uvedl Mocek s tím, že stejný přístup má nyní i Evropská unie.

Klid před bouří?

Mocek se ovšem domnívá, že Británie může tahat za kratší konec. Podle něj je ostrovní stát daleko ohroženější než celý evropský trh. Aktuální klid na frontě kurzu libry pak nemusí být nekonečná. „Teď bude zase chvíli klid a až přijde období ratifikace nebo období, kdy začnou být zveřejňovány jednotlivé části smlouvy, tak může dojít k nějakému propadu,“ řekl.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom investiční společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda v něm se svými hosty každý čtvrtek mluví o aktuálním ekonomickém dění.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

 

Tržní okénko: Jednání o brexitu mohou začít. Budou tvrdá Foto: ČTK/ABACA/AA

reklama

Další články

  1. Tesla shání 1,15 miliard dolarů na Model 3

    Byznys ·

    Americký výrobce elektromobilů Tesla ve středu uvedl, že plánuje zvýšit kapitál o 1,15 miliard dolarů (29 miliard korun). Další finanční injekci firma potřebuje na roz…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.