reklama

Tržní okénko: Nízké ceny ropy ještě nějakou dobu vydrží, pomalu už ale naráží na své dno

Ceny ropy jsou na třináctiletých minimech a někteří odborníci předpovídají další propady k 10 dolarům za barel. Tak výrazného poklesu se ale podle prorektora Vysoké školy finanční a správní (VŠFS) Petra Budinského trh nedočká. Podle něj nízké ceny ropy sice ještě nějakou dobu vydrží, markantní poklesy už ale nenastanou.

Další díly pořadu

„Domnívám se, že ty nízké ceny ještě nějaký čas vydrží, takže benzin i nafta budou mít nějaký prostor pro pokles, ale domnívám se, že už dále moc klesat nebudou. Jsou totiž velmi, velmi nízko,“ řekl v pořadu Tržní okénko prorektor VŠFS.

Přesto na sebe dopady současné situace podle Budinského nenechají dlouho čekat. „V ruské ekonomice je velký negativní dopad, který se promítá do měny. Když to například uvedeme na kurzu dolaru a rublu, tak tam se před začátkem poklesů cen ropy pohyboval dolar na úrovni asi 30 rublů. Nyní rubl překonal psychologickou hranici 80 rublů za dolar,“ uvedl Budinský. Za oslabením kurzu rublu podle něj stojí vedle nízkých cen ropy i evropské sankce uvalené na Rusko kvůli anektování ukrajinského Krymu. Problémy ovšem nepociťuje jen Rusko,  ale i ostatní ropné velmoci jako Venezuela nebo Saúdská Arábie. 

Na začátku týdne mluvili na rádiu Zet o klesajících cenách ropy také vedoucí online obchodování ve společnosti Patria Petr Žabža a jednatel konzultační společnosti ENAS Vladimír Štěpán. Oba na rozdíl od Petra Budinského předpovídají na trhu s ropou další propady cen. Žabža v pořadu Investice Zet také upozornil na to, že čím více cena ropy nyní klesne, tím rychleji potom zamíří vzhůru například k ceně 100 dolarů za barel, jako tomu bylo v podobných případech v 70. nebo 90. letech. Více čtěte zde.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty každý čtvrtek mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Lukáš Kovandy prorektor Vysoké školy finanční a správní (VŠFS) Petr Budinský, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Tržní okénko: Nízké ceny ropy ještě nějakou dobu vydrží, pomalu už ale naráží na své dno Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Hračky s tematikou Star Wars vynášejí miliardy

    Byznys ·

    Tržby z prodeje hraček s tematikou Hvězdných válek dosáhly loni ve Spojených státech více než 700 milionů dolarů (17,4 miliardy korun). Staly se tak nejoblíbenějším zb…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.