reklama

Tržní okénko: Pět let od Flash crashe - bleskového propadu akcií na newyorské burze

Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda, dnes v pravidelném pořadu Tržní okénko mluvil s ekonomickým expertem společnosti RSJ Jakubem Kučerou o takzvaném Flash Crashi - tedy o bleskovém propadu na newyorské burze před pěti lety. Kučera v této souvislosti poukazuje na to, že není snadné odhalit, co přesně se  na trzích děje.

Mohlo by vás zajímat

Klíčový americký index Dow Jones Industrial Average na začátku května roku 2010 ztratil během 15 minut přes 9 procent své hodnoty. Před 14 dny Spojené státy z tohoto propadu obvinily obchodníka indického původu Navindera Singh Saraa. Podle nich se Sarao dopouštěl takzvaného spoofingu. „Jedná se o používanou manipulaci, kdy se nějaký obchodník snaží vzbudit pouze dojem toho, že něco prodává a trh poté začne klesat,“ vysvětluje Kučera.

Podle Kučery je na kauze zajímavé, že americká burza CME pravděpodobně o nelegálních obchodních praktikách Saraa věděla. „On byl upozorňován v jiných případech, že dělá kroky, které nejsou slučitelné se správným obchodováním. Nicméně to nevedlo k nějakému obvinění ani k nějaké akci ze strany burzy,“ řekl Kučera. Na obranu regulatorních orgánů však přiznává, že není jednoduché zjistit, co se dnes na trzích přesně děje a dokázat manipulaci může trvat i několik let.

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Aktuální díl pořadu si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Tržní okénko: Pět let od Flash crashe - bleskového propadu akcií na newyorské burze Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.