reklama

Tržní okénko: Skoky na akciových trzích v USA můžeme chápat jako návrat do normálu

Americký akciový trh nevkročil do nového roku vůbec dobře. Z poklesů prvních lednových týdnů se pomalu zotavuje až nyní. Podle Matěje Turka, který je portfolio manažerem fondu Meridon Global Equity Fund, se nám ale skoky na akciových trzích v USA zdály prudší, než ve skutečnosti byly. Podle něj je můžeme chápat jako jakýsi návrat do normálu po čtyřech letech růstu.

Další díly pořadu

„Propady vypadají možná děsivě, ale jsou v podstatě z dlouhodobého hlediska zanedbatelné. Takový propad o 10 procent v dlouhodobém měřítku neznamená vůbec nic,“ řekl Turek v pořadu Tržní okénko. Podle něj znamenají tyto výkyvy na burze jen jakýsi návrat do normálu poté, co v průběhu čtyřech letech zotavování po finanční krizi týden co týden akcie rostly. „To bych spíš považoval za nenormální než tu současnou situaci,“ řekl.

Mezi experty přitom nepanuje shoda ohledně toho, zda jsou americké akcie nadhodnocené, či podhodnocené. Na jedné straně je znít názor, že uvolněná měnová politika Fedu akcie nadhodnocuje. Jiní zase poukazují na to, že v porovnání s výnosy dluhopisů odpovídá výnosový diferenciál akcií historickým standardům. „Záleží jak se na to podíváte. Osobně mi přijdou akcie nadhodnocené. Jejich výnosy jsou poměrně nízké, ale dnes jsou nízké výnosy prakticky všech aktiv. Když se podívám na soubor nejkvalitnějších, největších akcií, tak dlouhodobě vynášejí zhruba dvojnásobek výnosů z amerických státních dluhopisů. Dnes je ten výnos kolem 3,5 procenta. Ty dva trhy jsou v podstatě sladěné,“ řekl Turek hlavnímu ekonomovi finanční skupiny Roklen Lukášovi Kovandovi.

Kam se tedy bude ubírat americký akciový trh v tomto roce? Turek věří, že větší tendenci růst budou mít právě ta odvětví, která v poslední době ztrácela. „V poslední době se velmi dařilo bezpečným společnostem, které jsou zaměřené na finální konzumenty. McDonald's, CocaCola a tak podobně. Těm bych tolik nevěřil. Naopak méně kvalitní společnosti, cyklické společnosti mají tu šanci větší, protože v poslední době trpěly,“ řekl Turek a dodal, že mezi další takové společnosti patří i energetické, finanční nebo zdravotnické.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty každý čtvrtek mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Lukáše Kovandy portfolio manažer fondu Meridon Global Equity Fund Matěj Turek, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Tržní okénko: Skoky na akciových trzích v USA můžeme chápat jako návrat do normálu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.