reklama

Turecko čelí vážnému obvinění od OSN, mělo porušovat lidská práva

OSN v úterý obvinila Turecko z vážného porušování lidských práv v souvislosti s pokračujícím výjimečným stavem, který Ankara vyhlásila po neúspěšném pokusu o státní převrat z července 2016. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva byla porušena práva „stovek tisíc lidí“, z nichž někteří byli i mučeni. Turecko obvinění odmítlo jako předpojaté a nepřijatelné.

Mohlo by vás zajímat

„Pravidelné prodlužování výjimečného stavu v Turecku vedlo k vážnému porušování lidských práv stovek tisíc lidí,“ uvedl ve své zprávě Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Podle úřadu bylo „během 18 měsíců výjimečného stavu“ zatčeno téměř 160 000 osob.

Mezi případy porušení lidských práv zahrnul úřad mučení a jiné špatné zacházení, svévolné zadržování, svévolné zbavení práva na práci a svobodu pohybu a útoky na svobodu sdružování a projevu.

Výjimečný stav byl vyhlášen v Turecku několik dní po pokusu o převrat z 15. července 2016, ze kterého Ankara obviňuje síť kolem bývalého muslimského kazatele Fethullaha Gülena. Ten žije dlouhodobě v exilu ve Spojených státech. Gülen popírá jakoukoli účast na puči.

„Čísla jsou ohromující: téměř 160 000 lidí zatčených během 18 měsíců výjimečného stavu; 152 000 úředníků propuštěných ze zaměstnání, mnozí za zcela kontroverzních okolností; propuštění nebo stíhaní učitelé, soudci a právníci; zadržení novináři, uzavřený provoz médií, blokované webové stránky,“ uvádí se dále v dokumentu, z něhož cituje agentura AFP.

Podle vysokého komisaře OSN pro lidská práva Zajda Raada Husajna je zřejmé, že turecké úřady využívají výjimečného stavu k vážnému a kontroverznímu omezování práv velkého počtu lidí.

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva uznává „složité výzvy, kterým Turecko muselo čelit v reakci na pokus o převrat a na sérii teroristických útoků“. Množství postižených lidí a chybějící souvislost mezi opatřeními a skutečnou hrozbou pro národní bezpečnost ale podle úřadu ukazují, že cílem kroků je spíše snaha o potlačení jakékoli formy kritiky nebo nesouhlasu s vládou.

Turecké ministerstvo zahraničí zprávu odmítlo. „Obsahuje zkreslené, předpojaté a nepravdivé informace. Pro Turecko je nepřijatelná,“ reagovalo ve svém prohlášení.

 

 

Zdroj: ČTK

Turecko čelí vážnému obvinění od OSN, mělo porušovat lidská práva Foto: Osugi / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Dohoda o vystoupení Británie z EU se zvolna rýsuje

    Společnost ·

    Vyjednávací týmy Evropské unie a Británie se v intenzivních jednáních během minulých dní a nocí shodly na velké části dohody o vystoupení Británie z EU. Novinářům to n…

  2. Ruské noviny oslavují Putinův triumf

    Společnost ·

    Vladimir Putin sice vyhrál nedělní prezidentské volby s více než 70 procenty hlasů, ale účast v hlasování nejspíše zůstala pod 70 procenty, po kterých toužil Kreml, up…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.