reklama

U lékaře: Elektronické zdravotnictví je pro medicínu klíčové, v ČR ale kvůli podvodům zaostává

eHealth neboli elektronické zdravotnictví je jednou z nejdůležitějších věcí v medicíně. Fungovat ale může pouze za předpokladu, že jsou informace o pacientech patřičně utajené. Na rádiu Zet o tom v pořadu U lékaře mluvil přednosta 3. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice profesor Štěpán Svačina, který je zároveň předsedou České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. V Česku se podle profesora Svačiny dosud nepodařilo elektronické systémy do medicíny úspěšně implementovat. Důvodem jsou pravděpodobné podvody, které v očích veřejnosti důležitou sběrnici dat zdiskreditovaly. 

Mohlo by vás zajímat

Pane profesore, co je to nemocniční informační systém a jak funguje?

Nemocniční informační systém je něco, bez čeho si dnes nemocnice nemůžeme dokázat představit. Na bázi počítačů a počítačových sítí je vytvořená veškerá dokumentace v nemocnici, která se týká jak přímo léčebného procesu na lůžkách, tak i různých komplementů, lékáren, rentgenů. Týká se i řízení nemocnice, ekonomiky, pojišťoven a prostě úplně všeho. V tomto systému jsou uložena veškerá medicínská data. Nejstarší pojem je kybernetika. Pojem vymyslel Norbet Wiener po druhé světové válce, v Česku vznikl pojem biokybernetika a lékařská kybernetika. Pak se najednou něco přesmyklo a na přelomu 70. a 80. se tomu v některých zemích začalo říkat lékařská informatika. Dnes je nejmodernější termín biomedicínská informatika. To zahrnuje tu biologii, ale v podstatě je to totéž, co ta kybernetika před tím.

Jakým způsobem se dnes pracuje v medicíně s obrazovým materiálem a jak se sdílí?

Sdílí se naprosto dokonale. Já jsem přesvědčen o tom, že takzvané eHealth neboli elektronické zdravotnictví, aby bylo všechno na počítačových sítích a aby bylo všechno dobře utajené, je jedna z nejdůležitějších věcí v medicíně. Má to ale mnoho oponentů. V Česku se nepodařilo s elektronickými systémy prorazit. Kolem toho byly pravděpodobně podvody a podobné věci. V očích veřejnosti je to z toho důvodu zdiskreditované a v tuto chvíli je těžká cesta zpátky k tomu funkčnímu eHealth. Jediné co se podařilo, jsou ty obrazy. U nás na klinice se řeší problematika některých onkologických nádorů, nádorů hypofýzy a ti pacienti přišli s dokumentací. S tou tlustou obálkou poté odjeli na jinou chirurgii. Poté se vrátili, ale tu obálku zapomněli. V té obálce bylo deset snímků z různých českých laboratoří. Dnes po celém Česku funguje systém PACS. To znamená, že požádáte, aby vám kdekoli v nemocnici umožnili přístup. Jde o obrovský pokrok. Kupodivu to bylo bezkonfliktní a nevzbudilo to žádnou pozornost novinářů. Kdyby to takto fungovalo v celé medicíně včetně těch medicínských zpráv, tak by to byla poté jiná medicína.

 

 

U lékaře je pravidelný pořad vysílaný na rádiu ZET, který připravujeme ve spolupráci s internetovou poradnou www.ulekare.cz.

Premiéru pořadu si můžete poslechnout každou středu po 15:40, reprízu v pondělí po 15:30. Záznam aktuálního dílu pořadu najdete v playeru výše.

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže rozhovoru z aktuálního dílu pořadu U lékaře. Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

Starší díly pořadu jsou dostupné ZDE.

U lékaře: Elektronické zdravotnictví je pro medicínu klíčové, v ČR ale kvůli podvodům zaostává Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Varufakis: Záchranný program nebude fungovat

    Společnost ·

    Bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis si myslí, že nový záchranný program, na kterém se Řecko dohodlo s věřiteli, nebude úspěšný. Varufakis to řekl v rozhovoru …

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.