reklama

U lékaře: IKEM loni transplantoval více než 430 orgánů, nejčastěji šlo o játra a ledviny

Transplantologie je věda umožňující nahrazování orgánů, u nichž selhala jejich funkce. A právě transplantace jsou jednou z hlavních činností pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM docent Jiří Froněk na rádiu Zet v pořadu U lékaře řekl, že lékaři v IKEM loni transplantovali více než 430 orgánů. Nejčastěji přitom šlo o játra a ledviny. Froněk také mluvil o takzvané multiviscerální transplantaci tenkého střeva, kterou loni v prosinci absolvovali v IKEM vůbec poprvé. 

Další díly pořadu

Co je to transplantologie a kdy vlastně vznikla?

Transplantologie je věda o náhradě orgánů, které svojí funkcí selhávají nebo musí být odstraněny z jiného důvodu. Myšlenka nahradit selhávající orgán orgánem novým je stará asi jako lidstvo samo. Reálně ta věda začala vznikat a rýsovat se ve druhé polovině minulého století.

Jaké byly jednotlivé milníky v transplantační medicíně. A kam tento obor míří?

Každý úspěšně transplantovaný orgán a nejenom ten první, je milníkem. Jistě první úspěšné transplantace srdce, jater a ledvin byly milníky. Ten hlavní milník pro pacienta je ale založení programu. To znamená, že jde o program, který se věnuje konkrétní orgánové transplantaci. Milníky z pohledu transplantologa jsou samozřejmě také ty první výkony, ale pak hlavně i kroky, které vedou k úspěšnosti. To znamená objev cyklosporinu, objev tacrolimu, zavedení některých imunosupresiv do klinické praxe, která teprve umožnila to, že transplantované orgány dlouhodobě fungují.

Kolik lidí v České republice potřebuje během jednoho roku nějakou orgánovou transplantaci?

To je skvělá otázka, ale bohužel to nevím. Nevím to z toho důvodu, protože příslušná data nejsou v České republice k dispozici. Bylo by skvělé vědět, kolik je nemocných. My třeba víme, kolik je pacientů na dialýze, ale už nevíme, kolik pacientů je sledováno se selháním nebo selháváním ledvin. To už jsou data, která nejsou úplně dostupná. U pacientů s jaterními chorobami ta data nejsou také k dispozici. Z toho důvodu musíme vycházet z prostých kalkulací v přepočtu na počet obyvatel, tak abychom vlastně stanovili předpoklad toho počtu těch pacientů, kteří čekají na svou léčbu. Od toho se pak odvíjí naše snahy transplantovat takový počet, který to potřebuje.

Kolik výkonů uděláte u vás na pracovišti a jaké výkony děláte nejčastěji?

Ta čísla za poslední roky velmi narostla. Zavedli jsme totiž některé nové transplantační programy a jiné jsme ještě reorganizovali. Za loňský rok jsme transplantovali více než 430 orgánů. Nejčastěji transplantujeme ledviny nebo játra. Ledvin bylo loni 180 a jater 119. Nyní jich je už 120. To znamená, že ty programy naštěstí i letos narůstají. K tomu je ještě asi 40 transplantací slinivky brišní a Langerhansových ostrůvků. Loni v prosinci jsme poprvé dvakrát provedli multiviscerální transplantaci tenkého střeva. Letos jsme ji provedli zatím jednou.

Jakým způsobem orgány získáváte a jaká je legislativa v České republice?

Český transplantační zákon připouští jak transplantace od žijících, tak i od zemřelých dárců, což je správně. Zákon je velmi dobrý, i když v čase potřebuje samozřejmě své úpravy. Transplantaci od žijících dárců provádíme rutinně u ledvin. Tento program u nás narostl. Na druhou stranu u nás tvoří jen asi patnáct až dvacet procent všech transplantací ledvin, ve světě je to i více než 50 procent ledvin. To je určitý dluh, který musíme do budoucna splácet. Transplantace jater od žijících dárců provádíme u dětí. U dospělých bych řekl, že k tomu nebyl spíše důvod. Větší skupinou jsou zemřelí dárci. U nich je to valná většina se smrtí mozku. Takovýto dárce podstupuje ve většině případů multiorgánový odběr. To znamená, že z jednoho dárce je transplantováno více příjemců, jako jsou srdce, plíce, játra, ledviny, případně tenké střevo nebo slinivka.

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru z nejnovějšího dílu pořadu U lékaře. Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

U lékaře je pravidelný pořad vysílaný na rádiu ZET, který připravujeme ve spolupráci s internetovou poradnou www.ulekare.czPremiéru pořadu si můžete poslechnout na rádiu Zet každou středu po 16:45. 

Starší díly pořadu jsou dostupné ZDE.

 

Zdroj: Zet

Přednosta Institutu klinické a experimentální medicíny IKEM Jiří Froněk · Zdroj: ČTK/Šimánek Vít

U lékaře: IKEM loni transplantoval více než 430 orgánů, nejčastěji šlo o játra a ledviny Foto: Profimedia.cz: Institut klinické a experimentální medicíny IKEM

reklama

Další články

  1. Nechat téci plyn na Ukrajinu je v ruském zájmu

    Byznys ·

    Ruská plynárenská společnost Gazprom v červenci přestala dodávat plyn na Ukrajinu kvůli tomu, že si země další dodávky nepředplatila. Za dva a půl měsíce ale Gazprom d…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.