reklama

U lékaře: Každé dvacáté dítě se v Zambii nedožije dospělosti, vysoká je i mortalita matek

Africká Zambie je zemí, která čelí jedné z největších úmrtnosti matek, novorozenců a dětí do pěti let na světě. Téměř každé dvacáté dítě se na jejím území nedožije dospělosti. Na rádiu Zet v pořadu U lékaře to řekl lékař z novorozeneckého oddělení anesteziologicko-resuscitační péče Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí Jiří Halbrštát. Důvodem je nedostatek kvalifikovaného lékařského personálu, nízké povědomí o zdravotní péči mezi venkovským obyvatelstvem a nedostatečně vybavená zdravotnická zařízení. Česká neonatologie si naopak vede velmi dobře a patří mezi nejlepší na světě. Novorozenecká úmrtnost je v České republice nižší než například ve Spojených státech a Velké Británii.

Další díly pořadu

Pane doktore, čím se zabýváte v domácích podmínkách?

Pracuji jako neonatolog na jednotce intenzivní a resuscitační péče v Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí. Neonatologie je subspecializací pediatrie, jejímž obsahem je komplexní péče o novorozence od zabezpečení nerušené adaptace donošeného fyziologického novorozence, až po řešení komplexních problémů, jako jsou novorozenci s vrozenými vývojovými vadami nebo těžce nedonošené děti a podobně.

Jak se daří české neonatologii?

Česká neonatologie si vede velmi dobře. Uspěje i ve srovnání se špičkovými západními zeměmi a to jak svojí kvalitou a organizací, tak i s dlouhodobými výsledky za posledních dvacet let. Těmi statistickými výsledky se umisťuje mezi 10 až 15 nejlepšími zeměmi na světě. Co se týče novorozenecké úmrtnosti tak opakovaně vykazujeme výsledky pod dvě promile, což jsou výsledky, které vykazují nejlepší státy na světě. Pro srovnání naše novorozenecká úmrtnost v roce 2014 byla 1,6 promile, ve Spojeném království dosahuje 2,5 promile a ve Spojených státech 3,7 promile. V tomto směru jsme také dlouhodobě zcela nejlepší mezi zeměmi bývalého východního postkomunistického bloku.

Co Vás vedlo k tomu, že jste vycestoval do Afriky a sdílel tam své zkušenosti?

Charita Česká republika se snažila jako rozvojová charitativní organizace získat pro spolupráci někoho z odborníků právě z oboru péče o matku nebo o dítě k realizaci projektu České rozvojové agentury (ČRA). ČRA rozděluje formou grantů prostředky daňových poplatníků na rozvojové projekty. Tento projekt se jmenoval Zlepšení kvality a dostupnosti péče o matku v Západní provincii Zambie. Západní Zambie je dlouhodobým strategickým partnerem naší rozvojové pomoci. Snahou je, aby ta rozvojová pomoc byla koncepční a dlouhodobě regionálně orientovaná. Západní provincie je dlouhodobě nejchudší i v rámci tak chudé země, jako je Zambie, které patří na žebříčku bohatství zemí jedno z posledních míst. Je asi desátá odspoda. 

Jak to vypadá s úmrtností novorozenců a dětí v Africe?

Subsaharská Afrika se obecně potýká s vysokou mírou kojenecké, novorozenecké a celkově celé dětské mortality. Kojenecká úmrtnost, která znamená přežívání nebo úmrtnost dětí do jednoho roku života, je v Zambii kolem 45 promile. To znamená, že téměř každé dvacáté dítě se nedožije dospělosti. Velmi vysoká je zároveň i mateřská mortalita. To znamená úmrtnost těch matek kolem porodního období. 

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru z nejnovějšího dílu pořadu U lékaře. Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

U lékaře je pravidelný pořad vysílaný na rádiu ZET, který připravujeme ve spolupráci s internetovou poradnou www.ulekare.czPremiéru pořadu si můžete poslechnout na rádiu Zet každou středu po 16:45. 

Starší díly pořadu jsou dostupné ZDE.

 

Zdroj: Zet

U lékaře: Každé dvacáté dítě se v Zambii nedožije dospělosti, vysoká je i mortalita matek Foto: Mark52 / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. USA vyslaly bombardér nad Korejský poloostrov

    Společnost ·

    Americký bombardér B-52 dnes přeletěl nízko nad územím spojenecké Jižní Koreje. Šlo o demonstraci síly USA po středečním severokorejském jaderném testu, napsala agentu…

  2. Alter Eko: Vývoj měnové politiky v roce 2016

    Byznys ·

    Od krizového roku 2008 hraje měnová politika ve finanční světě velkou roli. Postupné oživování ekonomik ale vyvolává diskuzi o tom, zda je toto monetární inženýrství j…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.