reklama

U lékaře: Plastičtí chirurgové spolupracují i s jinými lékaři, pracují například na odstranění nádorů

Plastičtí chirurgové v pražské Fakultní nemocnici v Motole provedou za rok zhruba 200 až 220 rekonstrukčních výkonů. Plastický chirurg kliniky Perfect Clinic a FN Motol Lukáš Frajer na rádiu Zet v pořadu U lékaře řekl, že nejnáročnější je mikrochirurgický volný přenos. Jde o chirurgický zákrok, při kterém lékař odebere na jasně definované cévě část tkáně a přenese ji na jinou část těla. Frajer také upozornil na to, že plastičtí chirurgové často spolupracují i s jinými lékařskými odděleními. Mezi jejich pacienty jsou totiž například také lidé, kteří mají rozsáhlé nádory v oblasti obličeje.

Další díly pořadu

Kolik lidí ročně v České republice potřebuje nějaký z rekonstrukčních výkonů?

My samozřejmě přesná čísla neznáme. Pokud budu ale obecně mluvit za naše motolské pracoviště, tak je to zhruba okolo 200 až 220 rekonstrukčních výkonů za rok.

O jakých výkonech z této oblasti mluvíme, a které z nich jsou nejčastější?

Z toho stupně rekonstrukcí je jich několik. My hovoříme o takzvaném rekonstrukčním žebříku, kdy je vlastně nejjednodušším způsobem uzavření přímou suturou (sešití rány; pozn. red.), použití kožních štěpů či lalokových plastik. Za nejvyšší rekonstrukční stupeň považujeme samozřejmě mikrochirurgický volný přenos. Ten je nejsložitější, časově nejnáročnější a volíme ho pouze tehdy, pokud není možné použít jiných dostupných metod.

Co znamená mikrochirurgická technika?

Jde o techniku, kdy lékař na jasně definované cévě odebere kus tkáně. To znamená, že můžeme odebírat kůži, sval, kost nebo takzvané složené laloky. To jsou všechny tři komponenty, které jsem jmenoval. Odpojíme je a ta část tkáně je v jednu chvíli vlastně neživá. Pak se přenese na jiné místo, jako je třeba obličej, poraněná končetina, defekt hlavy nebo do rekonstrukce čelisti. Těch použití je samozřejmě celá řada.

Jaké jsou obecně výsledky, když něco transplantujete?

Samozřejmě by se to mělo podařit ve sto procentech případů. Pokud totiž selže ta nejvyšší technika, má bohužel chirurg už svázané ruce. Další rekonstrukce už jsou pak takové polovičaté a musí se u nich samozřejmě improvizovat. To není pro pacienta a samotný výsledek dobré. Rekonstrukční mikrochirurgický výkon by měl být zatížený minimální chybou. V motolském pracovišti máme hotových asi okolo padesáti rekonstrukcí prsou volným lalokem a z toho jsme zaznamenali u dvou odúmrť. To znamená, že ty laloky odumřely. Myslím si, že to číslo je relativně malé.

Jak jsou na tom čeští plastičtí chirurgové v porovnání se světem? Já bych tady vzpomenul třeba pana doktora Pomahače.

Pan doktor Pomahač je samozřejmě špička v oboru rekonstrukční chirurgie. Center, která jsou schopná provádět rekonstrukce obličeje, transplantace obličeje nebo transplantace končetin, je ve světě jen pět nebo šest. Taková pracoviště mají samozřejmě úplně jinou strukturu. Třeba v našem motolském pracovišti jsou čtyři nebo pět mikrochirurgů, ale on má v týmu třeba třicet nebo čtyřicet lidí. Má ohromnou výhodu v tom, že je v Bostonu, který je vlastně uprostřed států. To znamená, že může létat na obě strany v okamžiku, kdy je potřeba tam, kde je vhodný dárce. Tyto výkony by totiž měly být hotové do šesti, maximálně osmi hodin.

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru z aktuálního dílu pořadu U lékaře. Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

U lékaře je pravidelný pořad vysílaný na rádiu ZET, který připravujeme ve spolupráci s internetovou poradnou www.ulekare.czPremiéru pořadu si můžete poslechnout na rádiu Zet každou středu po 16:45. 

Starší díly pořadu jsou dostupné ZDE.

 

Zdroj: Zet

U lékaře: Plastičtí chirurgové spolupracují i s jinými lékaři, pracují například na odstranění nádorů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.